Skandallar zincirine bir yenisi daha eklendi!

Skandallar zincirine bir yenisi daha eklendi!
Savcı: 'Polis görevi kötüye kullandı' , Başsavcı 'Hayır kullanmadı sadece ihmal var'

Ergenekon davasında ‘sehven’ yapılan yanlışlıklar zinciriyle yıllarca hapiste yatan Teğmen Mehmet Ali Çelebi davasında yeni bir gelişme yaşandı. Çelebi davasında bu kez de savcı ile başsavcılık karşı karşıya geldi.

Ergenekon davasının tutuksuz sanığı Teğmen Mehmet Ali Çelebi’nin cep telefonuna İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde ‘sehven’ yükleme yapıldığı iddiasına ilişkin yürütülen soruşturmada memur suçlarına bakan savcı ile başsavcı vekili anlaşmazlığa düştü.

SAVCI 2 SENE SONUNDA İDDİANAME DÜZENLEDİ

Çelebi’nin gözaltına alındığı zaman telefonuna ‘sehven’ yükleme yapıldığı iddiaları üzerine avukat Serkan Günel 2 sene önce 26 Ocak 2011 tarihinde Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda sorumlu polislerin cezalandırılması istenildi. İki seneyi aşkındır süren soruşturmada 5 savcı değişti. Son olarak soruşturma ile görevlendirilen savcı Seyfettin Atıcı, Teğmen Çelebi’nin telefonunda kopyalama işlemlerini yapan E. S., H. Ö. ve D. S.’nin de aralarında bulunduğu Terörle Mücadele Şubesi’nde görevli 6 polis memurunun 2012’nin Kasım ayında ifadesini aldı. Savcı Atıcı geçtiğimiz günlerde soruşturmayı tamamladı.

SAVCI; GÖREVİ KÖTÜYE KULLANDI

Savcı Atıcı, Çelebi’nin telefon döküm işlemlerini yapan görevli şüpheli bir polis memuru hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan iddianame düzenlendi. İddianamede polis memurunun 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenildi. Savcı, diğer 5 polis memuru hakkında da dava açmaya gerek görmeyerek takipsizlik kararı verdi. Hazırlanan iddianame, memur suçlarından sorumlu İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekiline gönderildi.

BAŞSAVCI VEKİLİ: GÖREVİ İHMAL

Ancak başsavcı vekili, iddianameyi geri savcıya iade etti. Başsavcılık, iade kararında polis memuru hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası öngören ‘görevi kötüye kullanma’ suçlamasından değil, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasını öngören ‘görevi ihmal suçlaması’ ile iddianame hazırlanması gerektiğini belirtti. Ayrıca başsavcı vekili, soruşturma dosyasındaki bazı eksikliklerin olduğunu ve bu eksikliklerin de giderilmesi gerektiğini belirtti. İddianamenin iade edildiği savcı Atıcı, yeniden dosyayı incelemeye aldı.

TÜBİTAK RAPORU GÖNDERMEDİ, SAVCILIK ‘RAPORDAN” VAZGEÇTİ

Öte yandan daha önce savcılığın rapor istediği TÜBİTAK, konuya ilişkin raporu göndermedi. Geçen yıl Ocak ayında savcılık söz konusu telefona yükleme yapılıp yapılmadığının TÜBİTAK tarafından incelenmesine karar vermiş ve 24 Mayıs 2011’de TÜBİTAK’tan incelemeyi yapacak bilirkişi heyetinin isimlerinin bildirilmesini istedi. Önce savcılığa ‘Yoğunuz. İncelemeyi biz yapamayız’ cevabı veren ancak sonra bilirkişi heyetinin listesini gönderen TÜBİTAK raporu savcılığa göndermedi. Uzun süre raporun gelmesini bekleyen savcılığın, ‘dosyadaki raporları yeterli görerek’ TÜBİTAK’tan istenilen rapordan vazgeçtiği öğrenildi.

“SEHVEN” AÇIKLAMASINI YAPAN EMNİYET GÖREVLİLERİ İFADE VERECEK

Ergenekon davasının tutuksuz sanığı Teğmen Mehmet Ali Çelebi’nin avukatları, müvekkillerinin cep telefonuna İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde ‘sehven’ yükleme yapıldığı iddia etti. Olayın ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından “Teğmen Mehmet Ali Çelebi’nin telefonuna yükleme yapılmadığını ancak Hizbü-t Tahrir terör örgüt üyeliğinden hakkında dava açılan Mahmut Oğuz Kazancı’nın telefonuna ait rehber bilgilerinin ‘sehven’ Mehmet Ali Çelebi’nin telefonuna ait ‘rehber dökümlerinin’ içerisine eklenmiş olabileceği yönünde açıklama yapılmıştı.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com