Slovakyalı Büyükelçi yer altı kömür ocağına indi

Slovakyalı Büyükelçi yer altı kömür ocağına indi
Slovakya'nın Ankara Büyükelçisi Vladimir Jakabcin, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü bünyesinde Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde faaliyet gösteren Garp Linyitleri İşletmesi (GLİ) Müessesesinin yer altı ve açık ocaklarında incelemelerde bulun

Slovakya'nın Ankara Büyükelçisi Vladimir Jakabcin, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü bünyesinde Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde faaliyet gösteren Garp Linyitleri İşletmesi (GLİ) Müessesesinin yer altı ve açık ocaklarında incelemelerde bulundu.
KÜTAHYA - Eşiyle Tavşanlı'ya gelen Jakabcin, ilk olarak ilçeye bağlı Tunçbilek beldesinde bulunan kömür ocaklarını gezdi ve burada çalışan Slovakyalı 11 teknik çalışanla sohbet etti.
Daha sonra işçi elbisesi giyip baret takan Jakabcin, GLİ Müessesesi Genel Müdür yardımcıları Mustafa Çokuslu ve Cengiz Kaya, Tunçbilek Belediye Başkanı Mutahhar Temel ile Ömerler mevkisindeki yer altı kömür ocağına indi.
Jakabcin, incelemelerinin ardından ziyaret ettiği Tunçbilek Belediyesinde yaptığı açıklamada, enerji sektörü ve Tunçbilek ile ilgilendiklerini, ülkesiyle Türkiye arasında enerjiye yönelik ilişkilerin artırılmasını arzuladığını söyledi.
Buradaki maden sahaları için yapılan ihaleyi kazanan konsorsiyumda Slovakya'dan ortak bulunmasını önemsediğini bildiren Jakabcin, ''Tunçbilek bir madenci kasabası, enerji şehridir. Tunçbilek ile ilgileniyoruz. Burada daha çok ilişkilerimizin olmasını istiyoruz'' dedi.
Belediye Başkanı Temel de Jakabcin'den bir Slovakya kentiyle kardeş şehir ilişkisi kurmalarında yardımcı olmasını talep ettiğini belirtti.
Temel, şöyle konuştu:
''Büyükelçi ve eşinin beldemizi ziyaretinden memnuniyet duyduk. Slovak teknisyenlerin de çalıştığı yer altı ocağında inceleme yaptı ve tesisleri çok beğendiğini ifade etti. Türkiye ile Slovakya arasındaki ilişkilerin gelişmesinde burada madencilik alanında yürütülen faaliyetlerin ve ortaklığın önemli olduğunu düşünüyorum. Tunçbilek neredeyse 80 yıldır Türkiye'ye maden üreten bir kasabadır. 1956 yılından bu yana da elektrik enerjisi üretilmektedir. Tunçbilek'te yapılan yatırımların artması, çeşitli ülkelerden destek alınması yönünde girişimlerimiz var. Bu girişimler semeresini vermeye başladı.''
Ziyarette Temel tarafından Büyükelçi Jakabcin'e madenci heykeli maketi ve çini pano hediye edildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com