SMMMO MESLEK YASASI'NIN 23'ÜNCÜ KABUL EDİLİŞ YILINDA SORUNLAR DİLE GETİRİLDİ

SMMMO MESLEK YASASI'NIN 23'ÜNCÜ KABUL EDİLİŞ YILINDA SORUNLAR DİLE GETİRİLDİ
SMMMO MESLEK YASASI'NIN 23'ÜNCÜ KABUL EDİLİŞ YILINDA SORUNLAR DİLE GETİRİLDİ

MALATYA - Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Malatya Şubesi tarafından, 3568 Sayılı Meslek Yasası’nın kabul edilişinin 23’üncü yıl dönümü nedeniyle bir toplantı düzenlendi.
SMMMO'da düzenlenen toplantıda konuşan Malatya Şube Başkanı Bahattin Ülger, hukuksal ve demokratik düzeyde çözülmesi gereken sorunlar olduğuna dikkat çekerek, "Mesleğimiz ülkemizin ekonomik gelişmesine paralel olarak gelişen mesleklerin arasındadır" dedi.
"Türkiye genelinde çalışma arkadaşları ve aileleriyle birlikte muhasebe meslek camiasının 500 bini bulan onurlu çalışanları, 3568 Sayılı Meslek Yasası’nın kabul edilişinin 23’üncü yıldönümü olan 13 Haziran 2012’de, bugün Siyasi Erk’ten vicdan muhasebesi talebinde bulunuyor" diyen Ülger, şöyle devam etti:
"Bugün yapılanların/yapılmayanların gözden geçirilmesi, doğru veya yanlışların ortaya konulma günüdür. Yani herkes için vicdan muhasebesi günüdür. Bizler meslek mensupları olarak böylesine ağır sorunlarla boğuşurken, gördük ki bugün demokratik meslek örgütü olmamızın dahi önü kesilmek istenmektedir. Oysa bizler dün olduğu gibi bugün de; siyasete, mesleki ve meslektaşın sorunlarının, ülkemizin sorunlarının bir parçası olduğu görüşüyle baktık ve bu konuda asla taviz vermedik."
"Gelin; artık ülkenin ekonomisine, özellikle mali sistemine çok önemli katkıları olan meslek örgütümüzü zedeleyen girişimlere son verin" diye konuşan Ülger, "Meslektaşın bir ailesi ve sosyal bir yaşamının olduğunu unutmayın. Gelin; meslek mensuplarımızın aşağıdaki haklı taleplerini yasal düzenlemelerle hayata geçirin ve ülkemiz kazansın" ifadelerini kullandı.
Ülger, taleplerini şöyle dile getirdi:
"Angaryalar kaldırılmalıdır. Başta 5/4 olmak üzere anti demokratik maddeler kaldırılmalıdır. TÜRMOB Genel Kurulunca kabul edilen yönetmelikler bir an önce yayınlanmalıdır. Sınav mağdurlarının ek sınav talebi yerine getirilmelidir. Bilgi amaçlı bildirimlerden alınan özel usulsüzlük cezaları kaldırılmalıdır. Müşteri Bildirim Listeleri kaldırılmalıdır. Denetim sürecinde; yetki belgeleri ve ruhsat harçları bedelleri kaldırılmalıdır. Denetim lisanslamasında sınav yapmayı asla düşünmeyin. E-beyanname şifresi mükelleflere değil meslek mensuplarına verilmelidir. Meslek mensubunun KDV yükü azaltılmalıdır. Serbest meslek uygulamasında Gelir KDV çelişkisi düzeltilmelidir. Ücret tarifesinin yayınlanması meslek örgütümüze bırakılmalıdır. Bakanlık vesayetine son verilmelidir."
SMMMO Genel Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Mustafa Bahadır Atlaş da yaptığı konuşmada, meslekleriyle ilgili idari ve yasal düzenlemeler yapılması gerektiğini dile getirip, mesleklerinde yetişip de milletvekili olanların TBMM çatısı altında mesleki sorunlara sahip çıkmalarını istedi.
"Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında 2023 yılında dünyanın lider ülkeleri arasına girme hedefine ulaşacaksak, dünya ekonomisiyle uyumlu, dünya ekonomi liginde yer almamız gerekir" diyen Altaş, bunun için de çağdaş, günümüz şartlarına uygun, şeffaf, denetlenebilir ve hesap verebilir ekonomiye ihtiyaç olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanlığı’nda onay bekleyen 6322 Sayılı Yasada, ruhsatlara harç getirildiğini söyleyen Atlaş, "Ruhsatı TÜRMOB veriyor, harçları devlet istiyor. Ruhsatı devlet vermiyor ki harç parası alınsın. Bu sorun çözülmelidir" dedi.
1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe girecek olan yeni Türk Ticaret Kanunu hakkında görüşlerini de paylaşan Altaş, kayıt dışında meslektaşlarının rolünün önemli olduğunu aktardı.
Daha sonra Muhasebeci ve Mali Müşavirler, mesleki sorunlarını belirttiler. Toplantı sonrası yapılan ikramla, etkinlik sona erdi.
Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com