SMMMO’NDA ‘ANGARYALARA HAYIR’ TOPLANTISI

SMMMO’NDA ‘ANGARYALARA HAYIR’ TOPLANTISI
SMMMO’NDA ‘ANGARYALARA HAYIR’ TOPLANTISI

MERSİN - Mersin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) 3568 sayılı Meslek Yasa’larının resmi gazetede yayınlanmasının 23. yıldönümü dolayısıyla ‘Angaryalara Hayır’ toplantısı düzenledi. Üyeler, kendilerine karşı yapılan haksızlıkları alkışlayarak protesto ettiler.
Mersin SMMMO’nda düzenlenen toplantıya SMMMO Başkanı Dursun Göktaş’ın yanı sıra çok sayıda oda üyesi katıldı. Meslek yasalarının 23. yıldönümünde bir araya gelen oda üyeleri, çalışma şartlarının zor olduğunu belirterek, yetkililerden ‘Vicdan muhasebesi’ talebinde bulundular. Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Göktaş, bugün Türkiye’nin dört bir yanında muhasebecilerin basın açıklaması yapacağını, artık muhasebecilerin sabrının taşmak üzere olduğunu söyledi. Bugünün kendilerine yapılanların ve yapılmayanların gözden geçirilip, doğru veya yanlışların ortaya konulmasının günü olduğuna vurgu yapan Göktaş, “Bizler, akademik bir mesleğin mensupları olarak, yıllardır kurum ve kuruluşların, gerçek ve tüzel kişilerin, devletle kurduğu vergi-finans ilişkilerinde, sistemin başrolünde olduk. Bizler, demokratik ve sivil bir örgütlenmenin mensupları olarak, meslekte hem vicdanı hem de hukuksal ağır sorumluluklarla gecemizi gündüzümüze katarak, ülkemizin sosyal ve ekonomik gelişiminde, özellikle kayıt dışı ekonominin önlenmesinde elimizi taşın altına koyduk. Yıllarca vergilerin toplanmasında İdare’nin en güçlü ‘görülmez eli’ olduk. Ekonomik krizlerde ‘çözüm ortağı’ görüldük” dedi.
Türkiye’de KOBİ’ye bağımsız denetim hizmeti vermeye hazır olan SMMMO üyelerinin önü kesilmemesi gerektiğine vurgu yapan Göktaş, “Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu TÜRMOB’la mutlaka işbirliği yapmalı, unvanlara eşit davranmalı, denetim yapacak meslek mensupları için asla ve asla sınav getirmemelidir” dedi.
Muhasebe ve müşavirlik hizmetlerinde yüzde 18 olan yüksek Katma Değer Vergisi oranını, birçok sektörde uygulandığı halde yüzde 8’e düşürülmediğini dile getiren Göktaş, sözlerine şöyle devam etti: “Meslek mensubunun işiyle ilgili yaptığı her türlü gideri vergi matrahından indirme hakkı getirilmedi. Bizler meslek mensupları olarak böylesine ağır sorunlarla boğuşurken gördük ki, bugün demokratik meslek örgütü olmamızın dahi önü kesilmek istenmektedir. Oysa bizler dün olduğu gibi bugün de, siyasete, mesleki ve meslektaşın sorunlarının, ülkemizin sorunlarının bir parçası olduğu görüşüyle baktık ve bu konuda asla taviz vermedik.”
Yetkililerden isteklerini ve beklentilerini de dile getiren Göktaş, “TÜRMOB genel kurulunca kabul edilen yönetmelikler biran önce yayınlanmalıdır. Bakanlık vesayetine son verilmelidir. Angaryalar kaldırılmalıdır. Bilgi amaçlı bildirimlerden alınan özel usulsüzlük cezaları kaldırılmalıdır. Müşteri Bildirim Listeleri kaldırılmalıdır” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından ayağa kalkan üyeler, kendilerine karşı yapılan haksızlıkları dakikalarca alkışlayarak protesto etti.
Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com