SMS alkol kadar tehlikeli

SMS alkol kadar tehlikeli
Direksiyon başında cep telefonu ile mesaj atmanın yasal alkol sınırını iki kat aşmış bir sürücünün araç kullanması kadar tehlileki olduğu açıklandı.
Uzmanlar direksiyon başında cep telefonu ile konuşmak ve mesaj atmanın çok tehlikeli olduğunu araştırma yaparak ortaya koydu. Araştırmada trafikte cep telefonu ile SMS atan bir sürücünün, alkol sınırını aşmış bir sürücüden daha fazla risk altında olduğu kaydedildi. Bilim insanları direksiyon başında cep telefonu kullanımı ile alkollü araç kullanımının similatörünü yaparak karşılaştırdı. 
 
Uzmanların yaptığı deney gösterdi ki mesaj göndermek veya hands-free de olsa telefonda konuşmak yasal alkol sınırını aşarak araba kullanmak aynı etkiyi yaratıyor. 
 
İspanya'da Barcelona Üniversitesi ve bir grup Avustralyalı uzmanının yaptığı araştırmada 12 sağlıklı gönüllü kullanıldı. Bu gönüllülerin her hafta iki tam gün sürüş similasyonuna katılmaları istendi. 
 
İlk testte gönüllüler alkol tüketti, diğer denemede sürüş yaparken mesaj attı. Deneyde daha önce hiç alkol kullanmamış ve alkol bağımlısı birisi kullanılmadı. 
 
Gönüllülerin sürüş similasyonunda ekranın sol şeridinde saatte 60 ve 80 kilometre arasında hızla pozisyon aldı ve her kamyon gördüklerinde fren yaptılar. Araştırma sonunda görüldü ki yolda SMS atmayla, alkol sınırını aşmak aynı tehklikeyi getiriyor. Aynı sonuç elleri kullanmadan telefonda konuşan sürücüler için de geçerli. 
 
Traffic Injury Prevention dergisinde yayımlanan araştırmayı kaleme alan uzmanlardan Sumie Leung Shuk Man "Bizim sonuçlar eller serbestken bile direkssiyon başında telefonda konuşmanın risklerini ortaya koyuyor" dedi.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com