Soçi 2014'te bir annenin heyecanı

Soçi 2014te bir annenin heyecanı
Artisik buz patenci milli sporcu Alper Uçar'ın annesi Ümit Uçar:

SOÇİ (AA) - SERDAL KALAYCI - 22. Kış Olimpiyat Oyunları'nda, Ukrayna asıllı partneri Alisa Agafonova ile artistik buz pateni buz dansında Türkiye'yi temsil edecek Alper Uçar'ın annesi Ümit Uçar, oğlunun yarışacağı günü heyecanla bekliyor. 

Buz Pateni Federasyonu'ndaki görevi nedeniyle aynı zamanda Soçi'deki Türk kafilesinde idareci olarak bulunan anne Uçar, AA muhabirinin sorularını yanıtladı. 

Alisa-Alper çiftinin yarışacağı kısa programa az bir süre kala çok heyecanlı olduğunu ifade eden Ümit Uçar, Türkiye'yi bu sporda olimpiyatlarda temsil edecek olmasının gözlerini yaşarttığını dile getirdi.

Alper'in olimpiyatlara kadarki süreçte çok çalıştığını ve adeta bir mucizeyi başardığını anlatan anne Uçar, "Çok heyecanlıyım, onurluyum, gururluyum. Buz pateninde olimpik bir sporcu olmak çok büyük bir uğraş gerektiriyor. İşin başında bizim için mucize gibiydi. Alper bu mucizeyi gerçekleştirdi. Onun buz dansında olimpik sporcu olması, Türkiye'yi bu yeni dalda temsil etmesi hem onun gözlerini hem bizim gözlerimizi yaşartıyor. Türkiye'yi bu çağdaş sporda, bu seviyeye kadar çıkartıp temsil edebildiği için gurur duyuyorum" diye konuştu. 

 

- "Rusya'ya geçtikten sonra ivme kazandı"

Ümit Uçar, çalışmalarına Moskova'da devam etmeye başlamasıyla dansında büyük bir ivme yakaladığını belirtti. 

Alisa ve Alper'in son bir yıldır Moskova'da antrenör Alexander Zhulin yönetiminde çalıştıklarını hatırlatan Uçar, "Daha önce iki yıla yakın süre ABD'de çalışmıştı. Oradaki antrenörü farklıydı. Rusya'ya geçtikten sonra ivme kazandı. Önce dünya şampiyonasına gitme puanı aldı. Daha sonra da olimpiyatlara gitme vizesi aldı. Geçen yılın dünya şampiyonasından ilk 19 sporcuyu direkt olimpiyata aldılar. Beş çifti de eleme yarışlarından aldılar. Alper ve Alisa bu 5 çift içine girdi. Büyük bir uğraş, büyük bir emek, büyük bir yatırım. Devletin imkanları, sporcuların azmi ve başarısı birleşince çocukların yapamayacağı şey yok" şeklinde konuştu. 

Türkiye'de buz pateninde bundan sonraki en önemli aşamalardan birisinin hakem yetiştirmek olduğunu vurgulayan Uçar, "Hakemimiz olursa biz bir daha ki olimpiyatlarda madalyaya kadar çıkarız" dedi. 

 

- "24 yaşından sonra branş değiştirip olimpiyat vizesi almak kolay değil"

Ümit Uçar, buz patenini 1980'li yıllarda TRT'nin verdiği yayınlarla öğrendiklerini ve sevdiklerini, Ankara'da buz pisti açılınca buz patenine yönlendirdikleri oğlunun bugünkü noktaya geleceğini hiç düşünmediklerini anlattı. 

Uçar, "Alper bu spora hayatını verdi. 24 yaşına kadar tek erkeklerdeydi. 2011'de Erzurum'daki Üniversite Oyunları nedeniyle bizde olmayan branşlarda sporcu yetiştirme kapsamında buz dansına geçti. 24 yaşından sonra branş değiştirip hem üniversite oyunlarında madalya kazanmak hem de olimpiyat vizesi almak kolay bir iş değil" diye konuştu. 

Soçi'de, Alisa ve Alper'in yarışacağı gün öncesi artistik buz patenindeki yarışmaları takip ettiğini ve seyircinin ilgisine hayran kaldığını belirten Ümit Uçar, "Artistik buz pateninin gizli bir seyircisi ve beğeneni var. Buz pateniseverler 12 bin kişilik Iceberg Paten Sarayı'nı dolduruyorlar" dedi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com