Soçi Olimpiyatları'nda 'karadul' avı

Soçi Olimpiyatları'nda 'karadul' avı
Rusya'da yapılan kış olimpiyat oyunlarında intihar bombacısı 'karadul'lar için alarm verildi

Soçi Kış Olimpiyat Oyunları yaklaşırken Rusya bombalı intihar saldırısı hazırlığı içinde olduğu iddia edilen kadınlara yönelik av başlattı. Almanya, Macaristan ve Slovenya’nın Soçi’ye sporcu göndermeleri halinde saldırıya uğrayacaklarına dair tehdit aldıklarını açıklaması üzerine alarma geçen polis Dağıstanlı Zaira Aliyeva, Cennet Taşeyeva ve Ruzanna Ibrahimova ile Türkmenistanlı Oksana Aslanova adlı kadınların peşine düştü.

Rus basınının ‘kara dul’ diye andığı kadınlardan İbrahimova’nın Soçi etrafında 2 bin 400 kilometrelik ‘çelik zincir’ adı verilen güvenlik çemberini 10 gün önce aştığı öne sürüldü. Sufutdinov ile Murad Musayev de Kafkasya’da saldırı hazırlığı içinde olabileceği şüphesiyle aranıyor. Polis kadınların fotoğraflarını basına ve polis merkezlerine dağıtırken Soçi çevresinde güvenlik için 60 bin polis ve asker görevlendirdi.

ABD ’nin daha önce olimpiyatların güvenliği için yardım önerisini reddeden Rusya’nın, olası bombalı saldırıları engellemek için gerekli teknik cihazı bulamayınca tavrını değiştirdiği haber veriliyor. ABC’ye göre Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov, Amerikalı mevkidaşı Martin Dempsey’den ABD ordusunun Afganistan ve Irak’ta kullandığı uzaktan kumandalı bombaları tespit eden cihazları ve sinyal karıştıran jammer cihazlarından istedi. Rus lider Vladimir Putin de ABD Başkanı Barack Obama ile Soçi’yi konuştu. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com