"Soçi'den başım dik ayrılacağım"

Soçiden başım dik ayrılacağım
Milli kayakçı Emre Şimşek:

SOÇİ (AA) - SERDAL KALAYCI - Rusya'nın Soçi kentinde bugün sona erecek 22. Kış Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'yi Alp disiplininde temsil eden Emre Şimşek, son yarışında slalomda düşene kadar çok iyi bir performans ortaya koyduğunu belirterek, "Başım dik bir şekilde buradan ayrılacağım' dedi. 

Rosa Khutor Alp Disiplini Merkezi'nde yapılan yarışmalarda büyük slalomda 68. olan, slalomu ise ilk turda düşerek mücadeleyi tamamlayamayan milli sporcu, kariyerinde ilk kez katıldığı olimpiyat oyunları macerasını AA muhabirine değerlendirdi. 

Olimpiyat ortamı içinde bulunmanın çok farklı olduğunu, stres dolu geçtiğini, böyle büyük organizasyonlara katıldıkça bunun aşılabileceğini anlatan Şimşek, olimpiyat oyunlarında ilk kez yarıştığı büyük slalom mücadelesini "Hayatımın en kötü yarışlarından birisiydi" diye özetleyerek, genel olarak performansıyla ilgili şunları söyledi:

"İlk günkü yarışım çok kötüydü. Hayatımda geçirdiğim en kötü yarışlardan birisiydi. Düştüm, sırf varışı göreyim diye bitirdim. İkinciden de hiç memnun değilim ama sonuçta yarışı bitirmiş oldum. Olimpiyatta finiş görmüş olduk. Bu çok önemli değil aslında ama bazı insanlar için önemli olabiliyor. Slalomda puanım daha iyi, 26 puanım var. Dünya sıralamasında ilk 500'deyim. Risk alabilecek şekilde kaydım, daha iyi sonuç elde edebilmek için. Gayet iyi gidiyordum. Bitirdiğimde herhalde bugüne kadarki en iyi derece olacaktı. Sıralamada da ilk 30'a yakın olurdum diye düşünüyordum. Çünkü öndeki sporcular da risk alarak yarışıyorlar, terk etme olasılıkları var. Bu nedenle mutsuzum. Keşke varışı görseydim, kendimi ilk sıradakilerle kıyaslayabilirdim. Yarışı tamamlayamadım, üzgünüm ama kayağımdan memnunum."

 

- "(Poşetle, leğenle kaysalar ilk 30’a girebilirler) diyenlere…"

 

İnternet ortamında yapılan değerlendirmelerde bilinçsizce yorumlar yapıldığından yakınan milli kayakçı, (Poşetle, leğenle kaysalar ilk 30'a girebilirler) diyenler bulunduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Bize (Poşetle, leğenle kaysalar ilk 30'a girebilirler) diye söyleyenler var. Onlara şunu söylemek istiyorum; Rusya kaç yıldır burada olimpiyatlara hazırlanıyor. Altı yıl önce bu olimpiyatları aldı. Altı yıldır üst düzey hazırlanıyorlar, şu an kendi sporcularının çoğunluğu ilk 30'a giremiyor ve yarış dışı kaldı. Bunu kıyaslasalar aradaki farkı gerçekten anlarlar. Yine de ben slalomdaki kayağımdan memnunum. Düştüğüm için üzgünüm ama en azından buradan başı dik bir şekilde ayrılacağım. İlk günkü performansımı ise gözümün önüne getirmek bile istemiyorum." 

 

- "Rakibimiz Balkan ülkeleri"

 

Türk sporcuların mevcut şartlarda rakiplerinin Balkan ülkeleri olduğunu dile getiren Şimşek, onların da kendilerinden çok daha iyi imkanlara sahip olduğunu söyledi. 

Gerçek performanslarının bu olmadığını sadece daha çok tecrübeye ve sistemli çalışmaya devam etmeye ihtiyaçları bulunduğunu anlatan milli sporcu, şu ifadeleri kullandı:

"Bizim rakibimiz Balkan ülkelerindeki sporcular. Onlar da çok güzel imkanlara sahipler. Bizden kat kat daha iyi imkanlara sahipler. En azından ben, benden daha iyi olanları geçebildiğimi gösterdim. Kayakta bu noktaları hedefleyenlere şunu söyleyebilirim. Riske girmeyi göze almalılar. Böyle büyük organizasyonlara daha fazla katılırsak derecelerimiz de daha iyi olacaktır. Fakat öncelikle sistemin değişmesi lazım. Sistem içinde güzelce çalışıp büyük organizasyonlara ardı arkasına katılmamız gerekiyor."  

Yeni neslin sahip olduğu imkanların daha iyi olduğunu vurgulayan Şimşek, "İmkanlar içinde büyümedik. Bir tane kayağım olurdu, 2-3 sene onunla idare ederdim. Normalde bir sporcunun minimum her branşta iki tane kayağa ihtiyacı var. Slalomun, büyük slalomun, Süper G'nin ve inişin ayrı ayrı kayağı var. Dördünü de yapıyorsanız en az 8 tane kayağınız olması gerekiyor" dedi. 

 

- "Güzel bir sistemle çalışılırsa 2022’de başarı zor değil"

 

İçerisinde aksaklıklar yaşansa da üç yıllık sistemli bir çalışmayla belli noktalara geldiklerini ve bir şeyler yapabileceklerini fazlasıyla ortaya koyduklarını anlatan Emre, sistemli bir çalışmayla 2018 değil ama 2022'de başarı elde edilebileceğini kaydetti. 

Altyapılan gelen sporcuların var olan imkanlarla daha iyi noktalara gelebileceklerini düşündüğünü belirten milli sporcu, şöyle devam etti:

"Üç yıl önce sistemli çalışmaya başladığımızda durumumuz çok da iyi değildi. 100 FIS puanı civarındaydık. Dünya sıralamasında 2500-4000 arasında gidip geliyorduk. İyi çalışınca bir şeyler yapabileceğimizi gösterdik. Alttan gelecek sporcular güzel sistemin içinde çalışırsa, 4 yıl sonraki olimpiyatlarda bir şey olabileceğini düşünmüyorum ama yine de ilk 30'a kaymaya çalışılır. Başarı elde etmek için 7-8 yıl boyunca sizi sadece buraya hazırlamaları gerekiyor. Bir sonraki olimpiyat değil ama 2022'de eğerki dediğim gibi güzel bir sistemde çalışılırsa başarı elde etmek hiç de zor değil. "

 

- "İlk 30'a sporcu sokabiliyorsak bizim için başarı olur"

 

Emre Şimşek, kayakta ilk 30 içerisine girmenin her ülke için başarı olduğunu ifade etti. 

 Sıralamadaki ilk 30'da yer almanın sporculara puan getirdiğini kaydeden milli sporcu, "Bizde başarı illaki ilk 3 değil. İlk 30'a girdiğinizde gerçekten başarı oluyor. İlk 30 zaten puan alıyor. Olimpiyatlardan değil ama Dünya Şampiyonası ve kupaları yarışmalarından puan alıyor. İlk 30 her ülke için başarıdır. Eğer ki ilk 30'a girebiliyorsak, sporcu sokabiliyorsak bizim için gerçekten başarıdır. Soçi'de slalomu bitirseydim ilk 30'a yakın olurdum" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com