Şoförleri Sevindirecek Haber!

Şoförleri Sevindirecek Haber!
Ülkemizde sigortasız çalışan 320 bin taksi, dolmuş ve özel halk otobüsü şoförünün kayıt altına alınması ve sosyal güvenceye kavuşturulması için düğmeye basıldı..

Kasım ayı itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu'na kayıt olmayan aktif ticari araç şoförü kalmayacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı'nın ortak çalışması sonucu, plaka sahiplerine, çalıştırdıkları işçileri 1 Kasım'a kadar sigorta yapmaları için süre verildi. Bu süre içerisinde çalışanlarını sigorta yapmayanları ağır cezalar bekliyor. Trafik ekipleri, 1 Kasım'dan itibaren sigortasız işçi çalıştıran plaka sahiplerine 2 bin 500 TL ceza kesecek, iş trafikten mene kadar gidecek.

AĞIR CEZALAR GELİYOR
Kayıtdışı şoför çalıştıranlara, işçi başı 2 asgari ücret para cezası kesilecek. Bunun yanında geriye dönük prim ve gecikme zammı talep edilecek. 1 yıl içerisinde ikinci kez kaçak işçi çalıştırdığı tespit edilen yerlere, kişi başı 5 asgari ücret idari para cezası uygulanacak. Durumunu düzeltmeyenler trafikten men edilecek. Primlerini düzenli ödeyenlere ise 5 puanlık indirim yapılacak.

PLAKA SAHİBİ İTİRAZ EDECEK
İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can, sektörlerinde sigortalı işçi çalıştırmanın zor olduğunu ifade ederken, bunun gerekçesini iş giriş çıkışlarının sıklığına bağlıyor. "Kişiler kendi sigortalarını kendi yapabilir" diyen Can, Çalışma Bakanı ile görüşeceklerini söyledi.

SGK: TAVİZ VERİLMEYECEK
Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri, bu konuda taviz verilmeyeceğini ve İş Kanunu'nun tüm kurallarının aynen plaka sahipleri için de geçerli olacağını söylüyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com