Soğuk Hava Can Almaya Başladı!

Soğuk Hava Can Almaya Başladı!
Yurdun iç ve doğu kesimlerinde devam edecek yağışlara ilave olarak, batı bölgeler yeni bir yağışlı havanın etkisine girecek. Soğuk hava Bursa'da bir can aldı. Kar ve soğuk hava nedeniyle bazı illerde eğitime ara verildi...

Yağışların; öğleden sonra Kıyı Ege, akşam saatlerinden sonra İç Ege, Batı Akdeniz ile Bursa çevreleri, gece saatlerinden sonra Antalya'nın doğu ilçeleri ve Doğu Akdeniz kıyılarında kuvvetli, öğle saatlerinden itibaren ise Muğla çevrelerinde aşırı olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı iç ve doğu kesimlerde 2 - 4 derece azalacak, Marmara, Ege ve Akdeniz'de 1 - 3 derece artacak.

KENT KENT SON DURUM

Bursa:
Soğuk hava Bursa'da can aldı. Karacabey ilçesinde yaşayan 87 yaşındaki Menşure Sülük'ün evde olmadığı fark edilince yaşadığı köyün çevresinde arama yapıldı. Yaşlı kadının cesedi evinden 300 metre uzakta bulundu.
Donarak öldüğü tahmin edilen kadının cenazesi Bursa Adli Tıp Kurumu'na götürüldü.

Edirne:
Yurdun büyük bölümünde karla mücadele çalışmaları sürerken, hafızalara, "Balkanlar'dan gelen soğuk ve yağışlı havaların giriş yaptığı kent" olarak kazınan Edirne'ye hala kar düşmedi. Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının öğleden sonra beklendiğini bildirdi. Yetkililer, gündüz 2 derece olan hava sıcaklığının gece saatlerinde sıfırın altına düşeceğini kaydetti.

İzmir:
Türkiye'yi etkisi altına alan soğuk ve kar yağışlı hava, İzmirliler'e kısa süreli de olsa kar yağışı izleme keyfi yaşattı.

Yüksek kesimlerde bir kaç gün önce görülen kar yağışının ardından İzmirliler, bu kez kent merkezinde kar yağışını kısa sürede olsa izleme imkanı elde etti. Kentte şaşkınlığa neden olan kar, yerlerin ıslak olması nedeniyle tutmadı.

Düzce:
Düzce'nin Cumayeri ilçesine bağlı Dedeözü köyünde ormanlık alanda mahsur kalan orman işçileri ve ailelerini kurtarmak için devam eden çalışmalar sonuç verdi. Ekipler, yolda karşılaştığı 10 kişiyi kurtardı. 5 kişiye ulaşabilmek için yol açma çalışmaları devam ediyor.

Konya:
Konya'da 242 köyle ulaşım sağlanamıyor. Karabucak'ta bir maden ocağında mahsur kalan işçiler akşam saatlerinde kurtarıldı.

Balıkesir:
Balıkesir'de ise kent merkezine bağlı 143 köy yolu ulaşıma kapandı.

Denizli:
Denizli - Antalya karayolunun bazı bölümlerinde ulaşım durdu.

Bodrum:
Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde 2 gün önce başlayan ve şiddetini gittikçe arttıran fırtına tatil beldesi Turgutreis'e zarar verdi. Beldedeki bazı cadde ve sokaklar ile işyerlerinin bodrum katını su bastı. Sahil kenarındaki parke taşları dev dalgalar nedeniyle söküldü, balıkçı kayıkları battı. İletişim hatlarında sıkıntı yaşanırken sık sık da elektrik kesintisi meydana geldi. Özellikle sahil kesimindeki ev ve işyerlerinde ciddi ölçüde maddi hasar oluştuğu ifade edildi.

Kastamonu:
Kastamonu da 542 köy ile ulaşım sağlanamıyor, 8 ilçe merkezi ile 448 köye elektrik verilemiyor.

Orta Karadeniz'de de birçok köy yolu kapalı.

Doğu Anadolu:
Kar yağışı Doğu Anadolu'da kent merkezlerinde de hayatı olumsuz etkiledi. Yapılan sonölçümlere göre, kar kalınlığı Erzurum ve Kars'ta 8, Ağrı ve Ardahan'da da 1 santimetre olarak belirlendi.,

Kar örtüsüyle kaplanan, yol ve kaldırımların adeta buz pistine dönüştüğü Erzurum ve Kars'ta, belediye ekipleri kar ve buzla mücadele çalışması yapıyor. Meteoroloji yetkilileri, kar yağışının 3 gün daha aralıklarla etkisini sürdürmesini beklediklerini bildirdi.

Öte yandan, bölgede kar yağışıyla birlikte hava sıcaklıklarında da düşüş oldu. Gece hava sıcaklıkları, Kars'ta eksi 7, Ardahan'da eksi 5, Ağrı ve Erzurum'da eksi 4, Iğdır'da 0 ve Erzincan'da 2 derece olarak ölçüldü.Günün en yüksek hava sıcaklıklarının ise Ardahan ve Erzurum'da 0, Kars ve Ağrı'da 1, Erzincan'da 4 ve Iğdır'da da 5 derece olması bekleniyor.

Malatya:
Malatya'da şiddetli kar yağışı nedeniyle yaylada 3 günden beri sürüsüyle mahsur kalan çoban, 7 saat süren çalışmanınardından kurtarıldı.

Antalya, Mersin, Adana'da da şiddetli yağış ve fırtına etkiliydi.

Diyarbakır:
Yoğun sis ve toz bulutunun yaşamı olumsuzy önde etkilediği Diyarbakır'da uçak seferleri de gecikmeli olarak gerçekleştirilecek.

EĞİTİME KAR ENGELİ

Kar yağışı ve kapalı yollar yüzünden bazı okullar bugün tatil edildi. İşte o bölgeler..

- Niğde'de Çamardı ilçesi dışındaki tüm okullar

- Konya'da Beyşehir, Seydişehir, Derebucak, Yunak, Doğanhisar, Bozkır ve Güneysınır ilçeleri ile Ilgın ilçesine bağlı Gökbudak, Dığrak ve Güneypınar köylerindeki okullar

- Denizli'nin Çal, Güney, Baklan, Serinhisar ilçeleri ve köyleri

- İnegöl'de taşımalı eğitim yapılan okullar

- Afyonkarahisar'da Emirdağ ve Bayat ilçeleri ve İscehisar ilçesinde taşımalı eğitim verilen okullar

- Karaman'da da Ermenek, Sarıveliler ve Başyayla ilçelerindeki okullar.

- Samsun'un Kavak ilçesinde 2, Asarcık'ta 2, Ladik'te 3, Havza'da 1, Vezirköprü'de 1; Ordu'nun Akkuş ilçesinde 1; Amasya'nın Gümüşhacıköy, Hamamözü, Göynücek ve Merzifon ilçelerinde taşımalı eğitim yapan 5 okulda 1 gün süreyle eğitime ara verildi.


UYARILAR

Kuvvetli yağış uyarısı: Yağışların; öğleden sonra Kıyı Ege, akşam saatlerinden sonra İç Ege, Batı Akdeniz ile Bursa çevreleri, gece saatlerinden sonra Antalya'nın doğu ilçeleri ve Doğu Akdeniz kıyılarında kuvvetli, öğle saatlerinden itibaren ise Muğla çevrelerinde Aşırı olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara (ulaşımda aksamalar, sel, taşkın, su baskını vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekmektedir.

Buzlanma ve don olayı uyarısı: Marmara ile yurdun iç kesimlerinde sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar, vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Toz taşınımı uyarısı: Ş.Urfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde toz ve kum taşınımı beklendiğinden ilgililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Kuvvetli rüzgar uyarısı: Rüzgarın öğle saatlerinden itibaren Güney ve İç Ege, Akdeniz ve İç Anadolu'da kuvvetli ve kısa süreli fırtına şeklinde (50-70 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (Çatı uçması, soba zehirlenmesi vb.) karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekmektedir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com