Soğuk hava ceviz ağaçlarını da etkiledi

Soğuk hava ceviz ağaçlarını da etkiledi
OMÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar: "Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan soğuk hava ve don olayı ceviz ağaçlarına zarar verdi"

SAMSUN (AA) - Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Serdar, bölgede soğuk hava ve zirai donun ceviz ağaçlarına zarar verdiğini söyledi.

Serdar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hafta sonu yurdun kuzeydoğu kesimlerinde havanın hissedilir derecede azaldığını ve don olaylarının yaşandığını, bunun da özellikle sürgün veren meyve ağaçlarını etkilediğini belirtti.

Hava sıcaklığındaki ani düşüşün özelikle Samsun ve Ordu'nun yüksek kesimlerinde ceviz ağaçlarını olumsuz etkilediğini ifade eden Serdar, "Bölgede hava sıcaklığı mevsim normallerinde gidiyordu. Doğa canlanmaya başlamış ağaçlar sürgünlerini vermişti ancak hafta sonu yaşanan ani hava değişikliği ve don olayı özellikle meyve bahçelerini etkiledi. Soğuk hava ve don yüksek rakımlarda ceviz bahçelerindeki ağaçların yanmasına neden oldu" dedi.

Samsun'daki ceviz bahçelerinde zararın büyük olduğunu, bu yıl verimin düşük olacağını tahmin ettiklerini ifade eden Prof. Dr. Serdar, şunları kaydetti:

"Meyvecilikte teknik olarak her meyvenin kendine ait optimum iklim şartlarında yetiştirilmesi gerekir. Aksi taktirde verim düşüklüğü gibi bir çok olumsuz durumla karşılaşılması kaçınılmaz olmaktadır. Samsun, Ordu,  Giresun ve Sinop'ta ceviz yetiştiriciliği son yıllarda büyük gelişme gösterdi. Yeni tür ve bölgeye uyumlu cevizler dikildi ancak yaşanan olumsuz iklim şartları bölgedeki bütün cevizleri etkiledi. Geçen yıl Samsun'daki bahçelerde 5 bin ton ceviz üretildi ancak bu yıl verim yarı yarıya düşecek. Samsun ve Ordu'da ceviz ağaçları yüzde 80 oranında etkilendi."

Soğuk havadan genellikle yerli tür cevizlerin etkilendiğini söyleyen Serdar, Amerika menşeli chander, fernette, franguette gibi türlerin dona karşı daha dayanıklı olduğunu, yörede bu türlerin yetiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com