Soğuk su seracılara can suyu oldu

Soğuk su seracılara  can suyu oldu
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi’nin destekleriyle Simav Eynal Kaplıcaları bölgesinde yeraltından 120 metre derinlikten sondaj ile yeryüzüne çıkarılan saniyede 20 litre debili soğuk su seracılara can suyu oldu.
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi’nin destekleriyle Simav Eynal Kaplıcaları bölgesinde yeraltından 120 metre derinlikten sondaj ile yeryüzüne çıkarılan saniyede 20 litre debili soğuk su seracılara can suyu oldu. 
Seracıların üyesi bulunduğu Simav 4 Eylül Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Osman Keldi, 15 günlük bir çalışma sonucunda yeryüzüne çıkarılan soğuk suyun bölgedeki 400 dekarlık jeotermalli seralardaki sulama suyu sorununu sona erdireceği için sevinçli olduklarını kaydetti.
Seralara 3 kilometre mesafede Gediz Sondajcılık Şirketi tarafından 15 günlük hummalı bir çalışmanın ardından yeryüzüne çıkarılan soğuk suyu yeraltına döşeyecekleri ana borularla seraların bulunduğu alanın yüksek bir kesimine İl Özel İdaresi tarafından yapılacak 2 bin metreküplük bir su deposuna aktaracaklarını dile getiren Kooperatif Başkanı Osman Keldi, “Sayın Valimiz Kenan Çiftçi’ye sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sulama sorunu yüzünden bitme noktasına gelen Simavlı seracıların elinden tuttu. Kendisine şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.
Uzunca bir süredir bölgedeki seracıların sulama suyu konusunda sıkıntı yaşadıklarına dikkat çeken Keldi, “Seracılar olarak üretim alanlarımızda belediyenin içme suyunu kullanıyorduk. Bu durum da seracılar olarak bize üretimde çok büyük bir maliyet oluşturuyordu. Bir dönüm seranın bir aylık sulama gideri Bin liranın üzerinde oluyordu. Şimdi hem suyumuzu bularak hem de 2 bin tonluk bir sulama deposu yaparak bizi yeniden hayata döndürdüğü için Kütahya Valimiz Sayın Kenan Çiftçi’ye şükranlarımızı sunar teşekkür ederiz” dedi.
Suyun bulunmasının ardından bölgeye gelecek ekiplerin suyun teknik özelliklerini belirleyen tahlillerinin ardından kendilerinin yeraltı su borularını döşemeye başlayacaklarını dile getiren Keldi, “Acelemiz var. Üretim sezonuna kadar suyu bölgeye yapılacak 2 bin tonluk su deposuna basmak zorundayız” dedi. (İLB)
 
Etiketler: , ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com