Soğuk ve kapalı hava insanları karamsarlığa itiyor

Soğuk ve kapalı hava insanları karamsarlığa itiyor
Uzmanlar tarafından yapılan araştırmada sonbahar ve kış aylarında ruhsal hastalıklarda artış yaşandığı tespit edildi. Kapalı ve soğuk havaların insanları karamsarlığa ittiği, mevsim geçişlerinden erkeklere göre bayanların daha fazla etkilendiği belirtild

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmada sonbahar ve kış aylarında ruhsal hastalıklarda artış yaşandığı tespit edildi. Kapalı ve soğuk havaların insanları karamsarlığa ittiği, mevsim geçişlerinden erkeklere göre bayanların daha fazla etkilendiği belirtildi.
Mevsim değişikliklerinin vücudun fiziksel ve ruhsal yapısını yakından etkilediğine dikkat çekilirken sonbahar ve kış mevsimde havaların soğuması nedeniyle adeta pusuda bekleyen birçok hastalığın ortaya çıktığı belirtildi. Konuyla ilgili Psikologlarca yapılan açıklamada, 'Bu mevsimde grip, bronşit gibi alt ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında bir artış olmakla beraber özellikle sonbahar aylarında depresyon vakalarında artış daha çok olmaktadır. Sonbahar ve kışın yaşanan fiziksel hastalıkların en önemlisi griptir. Gribin en büyük riski üst solunum yolundan yayılan bakteriyel enfeksiyonların zatürre ve bronşite neden olmasıdır. Bu mevsimde fiziksel hastalıkların yanında kapalı mekanlarda daha çok zaman geçirilmesi, havanın genelde soğuk ve kapalı olması, insanları karamsarlığa itmektedir. Güneş enerjisi psikolojik açıdan insanları olumlu etkilediği için güneş enerjisinin azaldığı sonbahar aylarında insanların depresyona girme olasılığı artmaktadır. Sonbahar ve kış aylarında depresyon vakalarının artmasının diğer bir nedeni duyguları besleyen melatonin hormonunun normalin üzerinde salgılanması, kişinin gün içerisinde ruh durumunun değişmesine neden olur. Bu da daha çok ruhsal sorunlara neden olmaktadır” denildi.
KADINLAR ERKEKLERE GÖRE DAHA DUYGUSAL VE DAHA HASSAS
Kadınların psikolojik ve hormonal dengeleri erkeklere göre daha hassas olduğu için kadınların mevsim geçişlerinden daha fazla etkilendiğini belirten uzmanlar, bu aylarda hastalıklardan korunmak ve vücudun direncini artırmak için bol sıvı alınmasını, depresyonu önlemek için kafein ve alkolden uzak durulmasını, konsantrasyon ve motivasyonu artırmak için spor faaliyetlerine ve hobilere ağırlık verilmesini tavsiye ettiler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com