Şok! Akaryakıt ucuzluyor!

Şok! Akaryakıt ucuzluyor!
EPDK, sistemi değiştirdi. Dağıtım şirketleri istedikleri kadar bayi kurabilecek. Bu da akaryakıtta indirimin yolunu açacak

ENERJİ Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) akaryakıt fiyatlarında indirimin yolunu açacak bir düzenleme yaptı. Avrupa'da olduğu gibi dağıtım şirketlerinin farklı tüzel kişilikler yoluyla kendi bayilerini sınırsız kurabileceğini açıkladı.

Böylece Petrol Piyasası Kanunu'nda dağıtım şirketlerinin kendine ait bayi sayısının toplam bayilerinin yüzde 15'ini geçemeyeecğine ilişkin düzenleme fiilen ortadan kalkmış oldu. Yüzde 15 pazar payı sınırlaması, sadece dağıtım şirketi ile aynı ticari unvanı taşıyan bayiler için geçerli olacak.

Yani A dağıtım şirketi farklı ticari unvanla kendine ait istediği kadar bayi kurabilecek. Yeni düzenleme, akaryakıt fiyatlarının yükselmesine neden olan 40 kuruşluk bayi ve dağıtıcı payını azaltacak. İstediği kadar bayi kurabilecek olan dağıtım şirketleri kâr marjını paylaşmak zorunda kalmayacak. Kâr marjı üzerindeki bayi payı ortadan kalkacağı için fiyatta indirim olacak.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com