'Sokak aydınlatma' paraları iade edilecek!

'Sokak aydınlatma' paraları iade edilecek!
Bazı elektrik dağıtım şirketlerinin sokak aydınlatmaları için çift abone yaparak Hazine'den tahsil ettiği fazla paralar geri ödenecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) dağıtım şirketlerine yönelik yaptığı inceleme tamamlandı.

İnceleme sonucunda bazı şirketlerin aydınlatma faturaları için "çift abone ve fazla tahsilat" yaptığı kesinleşti. Alınan karar gereği, şirketler bu parayı Hazine'ye geri ödeyecek. Bilindiği gibi EPDK, Hazine'nin başvurusu üzerine elektrik dağıtım şirketlerinin "aydınlatma" faturalarını incelemeye almıştı. Yapılan ilk incelemede "Bazı şirketlerin, aydınlatma için aynı direğe (aydınlatma) çift abone yaptığı ve fazla aydınlatma parası aldığı tespit edilmişti. Çift aboneler ve fazla tahsilat bazı bölgelerde dağıtımın kamu elinde olduğu döneme kadar uzandı. Sebebi ise bazı kamu şirketlerinin kayıp-kaçağı düşük göstermek istemesi. Bölgenin özelleşmesi sonrası da çift aboneler ve fazla tahsilat uygulamasına devam edilmiş.

EPDK kaynaklarına göre 9 bin civarı aydınlatma sayaç incelemesi söz konusu. İnceleme örneklemelerle yapılarak sonuçlandı. Fakat, Türkiye genelindeki aydınlatma abone sayısı bu rakamın çok daha üzerinde. Hazine'nin ve şirketlerin hesaplamalarıyla, aydınlatma için fazladan kaç lira tahsil edildiği ve geri ödeneceği kısa süre içerisinde netleşecek ve şirketlere bildirilecek. Bu arada sokak ve caddelerin aydınlatma için elektrik faturalarını artık Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ödeyecek. Bugüne kadar Hazine'nin ödediği aydınlatma paraları Elektrik Piyasası Kanunu'na göre, Enerji Bakanlığı, İl Özel İdareleri ve belediyelerin bütçesinden karşılanacak. Uygulama 31 Aralık 2015 tarihine kadar devam edecek. Ayrıca güvenlik amaçlı sınırlarda yapılan aydınlatma giderleri İçişleri Bakanlığı, ibadethanelerin aydınlatma giderleri ise Diyanet İşleri Başkanlığı’nca karşılanacak. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com