Sokak çocuklarına çürük bina!

Sokak çocuklarına çürük bina!
Sokak çocukları için yapılacak olan ve 6 yılda bitirilemeyen bina çürük çıktı.

Sokak çocukları için yapılacak bina 6 yılda bitirilemedi ve Sağlık Bakanlığı’na devredildi. Devir işleminin ardından ise binanın depreme dayanıksız olduğu ortaya çıktı. Skandal, Sayıştay’ın MPİ raporunda belgelenerek tarihe geçti.
 
Milli Piyango İdaresi (MPİ), Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çocuk Esirgeme Kurumu işbirliği ile sokakta yaşayan çocuklarla madde bağımlısı çocuklar için 2006’da rehabilitasyon merkezi inşaatına başlandı.
 
Sözleşmeye göre 2007 yazında çocuklar merkeze kaydedilecekti. Ancak 5 yıl boyunca açılamayan bina Maliye Bakanı, Sağlık Bakanı ve Ankara Belediye Başkanı tarafından imzalanan protokolle Numune Hastanesi’ne devredildi. Binayı devralan hastane depreme dayanıklılık testi yaptırınca daha kurdelesi kesilmeyen binanın çürük olduğu ortaya çıktı.
 
Sayıştay’ın MPİ raporunda, idareden bakanlıklara ve Başbakanlık’a uzanan skandalın öyküsü de anlatılıyor.
 
Rapora göre süreç şöyle yaşandı: İnşaat için MPİ, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü arasında 2005’te bir protokol imzalandı. 2006’da da yer teslimi yapıldı. Sosyal amaçlı olarak yapımı gerçekleştirilen binanın, işin geçici kabul tarihi olan 2008’den, raporun hazırlandığı tarihe (Ağustos/2012) kadar amacı doğrultusunda açılışı gerçekleştirilmedi ve atıl bırakıldı.
 
ÇOCUKLAR BÜYÜDÜ!
 
İnşaatın başladığı tarihte sokakta yaşayan çocuklar büyüdü, ama yılan hikâyesine dönen inşaat tamamlanamayınca çözüm inşaatın başka bir kuruma devredilmesinde bulundu. Bunun için 2011’de Maliye Bakanı, Sağlık Bakanı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından imzalanan protokolle bina Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne devredildi.
 
Devir işleminden sonra hastane tarafından bina için yaptırılan dayanıklılık testi raporunda “Binanın deprem haritasına göre 4. derece deprem bölgesinde olması, yapılan tetkiklerde 2007 yılı Deprem Yönetmeliği hükümlerine uygun olmadığı” tespit edildi. (CTK)
 
Cumhuriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com