Sokak çocuklarından barış eli

Sokak çocuklarından barış eli
Suç nesnesi değil, umut öznesi olarak işlem yapmasını talep ediyoruz.

Polislerden şiddet gördüklerini ve puan toplamak için polisler tarafından sürekli gözaltına alındıklarını ve polislerden şiddet gördüklerini iddia eden sokak çocukları, ŞEFKAT-DER'in yardımıyla Taksim Meydanı'nda buluştu.

Sokak çocukları, Bizi ötekileştirdiğiniz için özür dileyin ve hatalarınızı telafi edin, bizler de dikkat çekmek için yaptığımız yaramazlıklardan dolayı özür dileyelim ve uslu çocuklar olalım dediler. Pandomim gösterisi eşliğinde yapılan basın açıklaması ile sokak çocukları insanlardan kendilerine anlayış gösterilmesini istediler.

ŞEFKAT-DER, kendilerine polis tarafından baskı ve şiddet uygulandığını iddia eden 20?ye yakın sokak çocuklarıyla birlikte Taksim Meydanı'nda bir basın açıklaması yaptı. Sokaklarda yaşayan çocuklar, ellerinde bugüne kadar polis tarafından hırpalanan veya kuytu bir köşede ölü bulunan kader ortaklarının fotoğraflarının bulunduğu dövizler açtı. Sokak çocukları, ŞEFKAT-DER'in yardımlarıyla, Polisten dayak ve hakaret yemek istemiyoruz.

Polis, puantaj primini üzerimizden istismar etmesin. Bizi karakollara götürürken, polislerin vicdanlı büyüklerimiz olarak, her çocuğa bir suç nesnesi gibi değil, bir umut öznesi olarak işlem yapmasını talep ediyoruz yazılı bir pankart açtı.

PANDOMİM GÖSTERİSİ
Bugüne kadar başlarına gelen acımasız ve kötü olayları basının huzurunda topluma teker teker anlatan çocuklar, sokakta yaşadıkları için polisler tarafından kendilerine kesilen 75'er TL'lik ceza fişlerini kaldırarak da seslerini duyurmaya çalıştı. ŞEFKAT-DER Başkanı Hayrettin Bulan, sokak çocuklarının bazılarının, toplam 20-30 bin TL cezasının bulunduğunu ifade etti.

Taksim Meydanı'ndan geçen vatandaşların katılımıyla okunan açıklama sonrası sokak pandomimcisi İlker Kılıçer, sokak çocuklarının yaşadığı zorlukları anlatan bir gösteri yaptı.

BİZLERİ DIŞLAMAYIN!
Kalplere Sevinç Bırakanlar İnisiyatifi Başkanı Kadir Bal, sokak çocukları adına yaptığı basın açıklamasında, Köprü altlarından, buraya bir soruna Dur demek için geldik.

Bazı polislerden çok ağır şiddet görüyor, toplumun geniş kesiminde ise bir dışlanma yaşıyoruz. Siz bizim evlerde yaşayan halimizsiniz. Biz ise sizin sokakta unuttuğunuz haliniziz. O yüzden gelin halleşelim, helalleşelim. Sizler bizi unuttuğunuz ve ötekileştirdiğiniz için özür dileyin ve hatalarınızı telafi edin, bizler de sizlerin dikkatini çekmek için yaptığımız yaramazlıklardan ve çevreye verdiğimiz gürültüden dolayı özür dileyelim ve uslu çocuklar olalım.

Bizler ne sağız, ne de sol; bizler diptekileriz. Şüpheli şahıslar olarak kentin tüm suçlarının hedef noktası haline geldik. Omuzlarımız ezildi. Biz dışımızdan değil, içimizden yıkıldık. Bizleri dışlamayın. Kışın hatırlayıp, yazın unutmayın. Bizleri bu şehrin karanlıklarına bırakmayın ifadelerini kullandı.

RAPOR HAZIRLANACAK
Bal, açıklamasının sonunda, İstanbul Emniyet Müdürü Yardımcısı Sayın Sıtkı Akgül ile konuyu görüştük. Bize, polisin çocuklara karşı şiddet ve kötü muameleleri ile ilgili olarak idari yönden gerekli çalışmaların yapılacağı sözünü verdi.

Bu çalışmaların takipçisi olacağız diyerek konuşmasını tamamladı. ŞEFKAT-DER Başkanı Hayrettin Bulan ise Kadir Bal'ın her hafta Galatasaray Lisesi önünde sokak çocuklarının sorunlarını dinleyerek rapor hazırlayacağını ve kurumların bünyesinde bu sorunlara çözümler aranacağını belirtti. Bulan, vatandaşların da yardımlarını esirgememesi gerektiğini söyleyerek açıklamayı sona erdirdi.  (SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com