Sokak düğünleri yasağı kalktı

Sokak düğünleri yasağı kalktı
Uşak Fotoğraf Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Kadir Öğe, yaz aylarında sokak aralarındaki düğünlere yönelik yasağın kaldırıldığını bildirdi.

Uşak Fotoğraf Sanatkarları Esnaf Odası Başkanı Kadir Öğe, yaz aylarında sokak aralarındaki düğünlere yönelik yasağın kaldırıldığını bildirdi.

Maddi durumu kısıtlı olan vatandaşların sokak düğünlerine rağbet ettiğini ve yasağın kalkmasıyla mağduriyetin önleneceğini ifade eden Kadir Öğe, “Düğün sahipleri belirlenen kurallara uygun hareket ederek düğünlerini evlerinin bulunduğu sokaklarda yapabilecek” dedi.
Vatandaşın uygulamadaki değişiklikten tam olarak heberdar olmadığını söyleyen Kadir Öğe, “Vatandaşlar sürekli sokak düğünlerinin serbest olup olmadığıyla ilgili soru soruyor. Çevre ve Orman Bakanlığı'nca hazırlanan 'çevresel gürültü eylem planı' kapsamında, yaklaşık 1 yıl önce yasaklanan sokak düğünleri yeniden serbest hale geldi. Vatandaş geçtiğimiz nisan ayında yapılan değişimden habersiz. Hala bizi arayıp sokak düğünü yapabilir miyiz diye soranlar var.
Özellikle İl Emniyet Müdürlüğü'ne bu konuda çok sayıda telefon gittiğini biliyoruz. Vatandaş 75 desibelin üzerinde gürültü yapmamak şartıyla düğün veya nişan gibi organizasyonları sokakta yapabilir” dedi.
Sokak düğünlerine getirilen yasağın dar gelirli vatandaşları olumsuz etkilediğini de belirten Öğe, “Uşak'ta her yıl 5 bine yakın düğün ve nişan merasimi yapılıyor. Düğün salonlarının bu ihtiyaca cevap vermesi güç. Ayrıca 4 bin ve 8 bin TL arasındaki salon fiyatlarını da herkes kaldıramıyor. Özellikle dar gelirli vatandaşlar yasakla birlikte sıkıntıya girdi. Bir çoğu evlilik ve nişanını ertelemek veya tartışmalardan dolayı ayrılmak zorunda kaldı. Yasağın kalkması sosyal anlamdaki bir sıkıntının da önüne geçmiş oldu” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com