Sokak hayvanlarının işkenceyle öldürüldüğü iddiası

Sokak hayvanlarının işkenceyle öldürüldüğü iddiası
Amasya Belediye Başkanı Özdemir:

AMASYA (AA) - Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, sokak hayvanlarının belediye görevlilerince işkenceyle öldürüldüğü, ardından yakıldığı iddialarına ilişkin, "Bir hayvanı yakmak, bir hayvana canice işkence yapmak normal bir insanın yapacağı bir iş değildir. Dolayısıyla bizim belediye çalışanı kardeşlerimizin, ekibimizin böyle vahşi bir olayı işleyeceklerine ihtimal vermiyorum" dedi.

Özdemir, bir restoranda düzenlediği basın toplantısında, sosyal medya başta olmak üzere çeşitli yayın organlarında yer alan "Amasya Belediyesi ekipleri tarafından sokak hayvanlarının öldürülerek yakılması" iddialarının, seçim öncesinde kasıtlı olarak yapılmış asılsız iddialar olduğunu savundu.

Söz konusu haberleri "uydurma haberler" olarak tanımlayan Özdemir, şöyle devam etti:

"Maalesef 30 Mart'ta yapılacak seçim öncesi çeşitli sosyal medya sitelerinde, çeşitli internet sayfalarında Amasya Belediyesi'nin hayvan barınağı ile ilgili aslı olmayan uyduruk haberlerle karşılaşıyoruz. Arkadaşlarımız yoğun bir şekilde bizlere bunu iletiyorlar. Türkiye'nin dört bir yanından arayan hayvanseverlerimiz var. Hakikaten bunlar bizi üzüyor. Biz bölgenin tek hayvan barınağı sahibi olan il belediyesiyiz."

Amasya Belediyesi'ne ait Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi ve Hayvan Barınağı'nın, sokaktan toplanan hayvanların barındırıldığı ve tedavi edildiği bir merkez olduğunu, burada çalışan görevlilerin ise bu hayvanların barınmasına en üst düzeyde hassasiyet gösterdiğini belirten Özdemir, şöyle konuştu:

"Özellikle ben şahsım zaman zaman gidip orayı sürekli denetliyorum. Oradaki çalışanlarımızın o hayvanlarla ilgili hayvan haklarına verilecek yüksek hassasiyette davranmaları ile ilgili gerekli tedbirlerin alınmasıyla bizzat kendim ilgileniyorum. Söz konusu iddiayla ilgili, hayvanların nerede olduğu, nasıl olduğu belli olmayan bir bölgede cesedinin yakılması ile ilgili belediyemizin uzaktan yakından alakası yoktur. Çünkü bu bölgedeki bizim hayvan barınağımızın etrafında böyle herhangi bir olayla karşılaşılmamıştır. Belediyemizin elemanları ve belediye ekibimiz hakkında herhangi bir görüntü, belge bulunamamıştır."

Yaptığı incelemelerde çalışanların bu olayla ilgili en ufak bilgilerinin olmadığının kendisine beyan edildiğini dile getiren Özdemir, şunları kaydetti:

"Bu bir insanlık suçudur. Bir hayvanı yakmak, bir hayvana canice işkence yapmak normal bir insanın yapacağı bir iş değildir. Dolayısıyla bizim belediye çalışanı kardeşlerimizin, ekibimizin böyle vahşi bir olayı işleyeceklerine ihtimal vermiyorum. Yaptığım incelemelerde de bununla ilgili bulgu, belgeye rastlamadım. Bundan dolayı çok üzgünüz. Bunu siyasi bir malzeme olarak kullanmalarını da buradan kınıyorum." 

Özdemir, söz konusu iddiaları ortaya atan kişinin evinde birden fazla köpek beslediğini, komşuları tarafından şikayet konusu olduğu için görevlilerin bu kişiyi hayvanlarına sahip çıkması konusunda ikaz ettiğini, iddia edildiği gibi oradan hayvanın alınıp başka yere götürülerek yakılması gibi bir olayın olmadığını söyledi.

Cafer Özdemir, iddiayla ilgili yasal haklarını arayacaklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com