"Sokak isimleri" tartışması

"Sokak isimleri" tartışması
Afyonkarahisar Belediyesi Meclis Toplantısı'nda sanatçı isimlerinin sokak ve caddelere verilmesi önerisinde bulunan AK Parti grubuna MHP'li gruptan tepki geldi.

Afyonkarahisar Belediyesi Meclis Toplantısı'nda sanatçı isimlerinin sokak ve caddelere verilmesi önerisinde bulunan AK Parti grubuna MHP'li gruptan tepki geldi.
Afyonkarahisar Belediye Meclisi toplantısında Marulcu Mahallesi Gedik Ahmet Paşa 1'inci ve 2'inci sokaklarına referandumda 'evet' ve 'hayır' oyu kullandıklarını açıklayan sanatçılardan Sezen Aksu ve Adnan Şenses'in isimlerinin verilmesi konusu tartışıldı.
Referandum sürecinde görüşlerini açıklayan sanatçılar, sivil toplum kuruluşları, iş adamları olduğunu anlatan Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, 'Referandumla ilgili görüşünü açıklayan sanatçılardan Sezen Aksu iyi bir sanatçı. Herkesçe takdir edilen iyi bir müzisyen. Referandum öncesinde kendisi 'Eksiklere rağmen referandumda evet diyeceğim' diye bir cümle sarf ettiğinden dolayı maalesef bazı kesimler tarafından eleştirilere uğradı. Maalesef İzmir gibi ilericiliğin, çağdaşlığın ileri seviyede olduğu bir yerde isminin bulunduğu sokağın tabelası söküldü. Biz sanatçılarımızın hepsini seviyoruz. 'Evet' ve 'hayır' diyeni de bağrımıza basıyoruz. Afyonkarahisar halkı görüşlere demokrasiye saygılı insanlardır. Bir sanatçıyı seviyor takdir ediyorsa bunun 'evet' ya da 'hayır' demesi onun tercihinde etkili olamaz. Bu nedenle biz de Afyonkarahisar halkı adına, Afyonkarahisarlının demokrasiye saygısını göstermek, sanatçılara saygısını sevgisini göstermek amacıyla hem 'evet' diyen hem de 'hayır' diyen açıkça iki sanatçı
ismini caddelerde göreceksiniz. 'Hayır' diyen sanatçılarımız arasında da, Bedri Baykam, Tarık Akan, Edip Akbayram, Adnan Şenses gibi sanatçılar var' şeklinde konuştu.

'BİZİM İÇİN SİYASİ GÖRÜŞÜ ÖNEMLİ DEĞİL'
Başkan Çoban, kendileri için siyasi tercih ve görüşünün hiç önemli olmadığını şehir halkı adına Adnan Şenses ve onun gibi 'hayır' diyenlerle, Sezen Aksu ve 'evet' diyenleri de sanatçı olsun olmasın herkesi sevdiklerini dile getirdi. Çoban, bu nedenlerle Marulcu Mahallesi'nde Gedik Ahmet Paşa 1'inci ve 2'inci sokaklarının birinci sokağına Sezen Aksu, ikinci sokağına da Adnan Şenses isimlerinin verilmesini uygun gören komisyon raporunu oylamaya sundu. Çoban, meclisin raporu kabul etmesi halinde Afyonkarahisar Belediyesi'nin örnek bir uygulama yapmış olacağını ifade etti.
10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in isminin kampuse verildiğini hatırlatan Çoban, 'Biz Ahmet Necdet Sezer ismini koskoca kampuse verdik. Bırakınız ilimize, ülkemize bile hiçbir faydası olmayan bir insanın ismini verdik. Hiç kimsede bundan rahatsızlığını dile getirmedi. Ben ilk defa dile getirmiş oluyorum. Özür dilerim' dedi.
Oylama öncesi AK Partili üyelerinden Suzan Yonca, bu kararı alkışlamak istediğini belirtti. Söz isteyen MHP üyelerinden Mehmet Soner, sanatçılara ve sanatlarına sözü bulunmadığını, saygısının sonsuz olduğunu sanatçıların siyasi görüşlerinin hiç kimseyi bağlamayacağını dile getirdi. Afyonkarahisar Belediyesi'nin bu konuyu referandum, 'evet' veya 'hayır' konusu olmadan gündeme getirmesi halinde kendisine göre bir mahsur olamayacağını savunan Soner, 'Şuan ki tutum bazı kasaba Belediye Başkanları'nın basında
gündeme gelebilmek için koskoca Sezen Aksu Bulvarını yakıp yıkıyorlar. Ama ben bunu Afyonkarahisar Belediyesi'ne yakıştıramıyorum. Sanatçılara saygım sonsuz. Fakat bu bahane ile bu isimlerin verilmesi bana ters geliyor. Kendilerinin şahsı hakkında hiçbir yorumum ve art niyetim yok. Fakat bu siyasete alet edilmiş gibi geliyor. Ben bu isimlerin bu bağlamda verilmesini istemiyorum' dedi.

'AFYONKARAHİSAR'A KATKISI OLMAYAN İNSANLAR'
MHP üyelerinden Halil İbrahim Baykara da kendisinin de Sezen Aksu ve Adnan Şenses isimlerinin sokaklara verilmesine sıcak bakmadığını, sanatçı kimliklerine yönelik bir söylemi bulunmadığını belirtti. Siyasi kimlik konusunda özellikle Aksu'nun geçmişteki siyasi kimliğini Burhanettin Çoban'ın unutmuş olabileceğini söyleyen Baykara, 'Bundan 30 sene önce onun ne olduğunu herkes biliyor. Bundan dolayı bence bu isimlerin verilmesi bence çok yanlış. Yani Afyon'a hiçbir katkıları olmayan insanlar. Onların ne oy verdikleri önemli değil. Bu memlekette 'hayır' ve 'evet' oyu kullananlar memlekete hayırlı olacağını düşündükleri için evet hayır oyu kullandılar. Yani birisi diğerinden daha üstün değildir. Yani siyasi kimlikleri de hoş değildir bence. Yaşantıları da öyle' diye konuştu.
MHP üyelerinden Bayındırlık İmar Komisyon Üyesi Özcan Şarlak da, sokak ve caddelere şehit isimleri verilme kararını belirterek söz konusu sokaklardan birine halasının oğlu şehit Yüzbaşı Erdinç Şatırer'in isminin verilmesini aksi halde şehidimizin kemiklerinin sızlayacağını şehit anne babasının bu sokakta ikamet ettiğini dile getirdi. Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, gelecek toplantıda konunun tekrar değerlendirilebileceğini takdirin meclise ait olduğunu söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com