Sokak Sanatçılarımıza Dokunmayın!

Sokak Sanatçılarımıza Dokunmayın!
Yeni uygulamaya göre sokak sanatçıları sokaklardan zabıta zoru ile bir bir sürülecek...

2010 kültür başkenti İstanbul seçildiğinde her yer ışıl ışıldı, dünyanın her köşesinden, ün salmış sanatçılar şehrimize getirildi, sergiler gerçekleştirildi, sanat galerileri, müzeler hınca hınç insanla doldu, festivaller düzenlendi. Sokakların her köşesinden müzik sesleri yükseldi. Taksim'deki nostaljik tramvay bile performans sahnesine dönüştürüldü. Sanatın, kültürün bizzat yaşayarak var olduğu şehirdi İstanbul. Ya da sadece gösteriş yapmayı seven bir hükümetin sanata aç şehri.

 

Önce masalar kalktı yüzlerce çalışan ya işsiz kaldı ya da zorunlu tatile çıktı. Asmalımescid, cihangir, mis sokak sessizliğe büründü. Şimdi de müziğimiz elimizden alınıyor. Üstelik bütün bunların toplumca uygun görülmesi için özellikle ramazan ayı seçiliyor.
 

Belediyenin gerçekleştirmek üzere olduğu uygulamaya göre artık sokakta kimse izinsiz müzik yapamayacak. Yapmaya kalkan olursa da zabıta tarafından apar topar suçlu gibi alıp götürülecek. Aylarca yıllarca harçlık biriktirilip alınan o canım enstürmanlara tıpkı limon satan amcanın tezgâhına verildiği gibi zarar verilecek. Peki, soruyorum size bu kadar sokak sanatçısının var olduğu bir şehirde sıra kime, ne zaman gelecek? Seçim kampanyaları esnasında hepimize zorla ezberletilen, sözlükte gürültü kirliğinden başka bir tanımının bulunmadığı o şarkıları dinletirken bizden kim izin aldı?
 

Sosyal yaşamımız bizden çalınıyor

Artık her adımda farklı bir kültürün müziğini tanıtan yerli, yapancı sanatçıları göremeyeceğiz istiklal caddesinde. Hiçbir sanatçı her gün aynı muameleye maruz kalmaya veya ensturmanlarına göz göre göre zarar gelmesine dayanamaz. Böylelikle Sosyal yaşamımız ger geçen gün elimizden çalınıyor. Bu duruma kimse dur diyemiyor. düşüncelerimize, sanatımıza kelepçe vuruluyor. Şimdi de sanatçımız sürülüyor. Oysa Dünyanın her yerinde özgürdür sokak sanatçıları sanatlarını icra ettikleri sokaklar gibi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com