Sola dönerken konuşmayınız!

Sola dönerken konuşmayınız!
Kanadalı araştırmacılar araç sürerken konuşmanın felakete davetiye çıkardığını belirtiyor. Uzmanlar düz yolda sürerken beyin asgari enerji harcarken özellikle dönüşlerde çok fazla enerji harcadığını kaydediyor.

Ne olursa olsun araba sürerken konuşmak her zaman tehlike getirebilir. Ama ilerleyen bir trafikte sola dönerken çok daha dikkatli olmamız gerektiği uyarısı yapılıyor. Düz yolda ilerlemek gibi basit bir hareketi yaparken beyin taraması yapan bilim insanları, beynin bu durumda çok az enerjiye ihtiyaç duyduğunu tespit etti. Ancak manevra yaparken durum aynı değil. Uzmanlara göre zor manevralarda beyin daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor.

Bilim insanları konuşurken, beyindeki görme veya karar verme bölümlerindeki aktivitelerin (sağa veya sola dönüş gibi) önemli ölçüde düştüğünü belirledi.

Sola dönüşün beyindeki dikkat bölümünü harekete geçirdiğini belirten bilim insanları, konuşurken de aynı bölüm harekete geçtiği için dikkat dağılması yaşandığını kaydetti.

Frontiers in Human Neuroscience dergisinde yayımlanan araştırmada uzmanlar sağlıklı gönüllülerin araç sürerken beyin faaliyetlerini inceledi. Sürücülere sola dönüşte sorular soruldu. Toronto St. Michael Hospital Li Ka Shing Bilgi Enstitüsü'nden Dr. Tom Schweizer "Bu çalışma daha önce araba sürerken başka işlerle uğraşmanın görme ve kıvraklığı tehlikeye düşürdüğü yönündeki gözlemin gerçek zamanlı nöro-görüntüleme destekleyicisi" dedi.

Uzmanlar bu çalışma ile otomobil sürerken konuşmanın zararlarını bilimsel olarak ispat ettiklerini ifade etti. Ayrıca otomobil üreticilerine sürücülerine araba tasarlarken sürücülerin dikkatini dağıtacak şeylere dikkat etmeleri önerildi. Dr. Schweizer bu konuda yaptığı açıklamada "Hands-free demek beynin de serbest olduğu anlamına gelmiyor" dedi.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com