SOLOTÜRK, İstanbul'u istiyor

SOLOTÜRK, İstanbul'u istiyor
Hava Kuvvetleri Komutanlığının gösteri ekibi SOLOTÜRK'ün 1'inci Gösteri Pilotu Yüzbaşı Kurt:-"Acıyan bir yaramız var; İstanbul. İstanbul Boğazı'nda gösteri yapmak bizim için çok önemli'- "Hollanda'ya, İngiltere'ye, Fransa'ya, B

Hava Kuvvetleri Komutanlığının gösteri ekibi SOLOTÜRK'ün 1'inci Gösteri Pilotu Hava Yüzbaşı Yusuf Kurt, İstanbul'da gösteri yapmayı çok istediklerini belirterek, "Hollanda'ya, İngiltere'ye, Fransa'ya, Belçika'ya, bunların en büyük şehirlerine, oradaki yüz binlere, Türkiye'nin birçok şehrine gösteriler yaptık. Ancak İstanbul'da henüz gösteri yapamadık" dedi.

Yüzbaşı Kurt kendisinin de mezunu olduğu Işıklar Askeri Hava Lisesinde öğrencilerle söyleşide buluştu.

Söyleşisinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Kurt, dünyanın birçok ülkesinde, çok önemli şehirlerde gösteri yaptıklarını belirtti. Yurt içi ve dışındaki gösterilere rağmen hala İstanbul ve boğaz üzerinde gösteri yapamadıklarını dile getiren Kurt, bu kentten en yakın zamanda davet beklediklerini söyledi.

-"İstanbul'a her zaman hazırız"

Yüzbaşı Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Acıyan bir yaramız var; İstanbul. İstanbul Boğazı'nda gösteri yapmak bizim için çok önemli. Çünkü dediğim gibi Hollanda'ya, İngiltere'ye, Fransa'ya, Belçika'ya, bunların en büyük şehirlerine, oradaki yüz binlere, Türkiye'nin birçok şehrine gösteriler yaptık. Ancak İstanbul'da henüz gösteri yapamadık. İstanbul'a henüz bir davet yok gösteri anlamında. Ancak bizi orada takip edenler çok muzdarip. Bize devamlı mailler yağıyor. 'İstanbul'a neden gelmiyorsunuz, neden İstanbul'da bir gösteri yapmıyorsunuz' anlamında. Bir gün İstanbul'da gösteri yapıldığı zaman göreceksiniz, ne demek istediğimi o zaman anlayacaksınız, çok iyi olacak. Biz her zaman hazırız, İstanbul'a her zaman hazırız. Gösteri yaptığımız zaman İstanbul gösterisi çok güzel olacak."

-"Bu yıl 25 ülkeden davet var"

Dünyanın birçok yerinde gösteriler yaptıklarını ancak daha çok yurt içi gösterilere ağırlık verdikleri için yurtdışı davetlerine daha az cevap verebildiklerini belirten Yusuf Kurt, 2010'da kurulan Türkiye'nin ilk, "Tek F-16 Uçağı ile Gösteri Uçuşu" programının, ilk yılında İngiltere'deki yarışmada "en iyi gösteri takımı" seçildiğini anımsattı.

Kurt, 15 kişilik ekip, iki pilot ve iki uçakla çalışmalarını sürdüren SOLOTÜRK'ün bu seneki hedefinin yurt dışı ve içinde 35'in üzerinde gösteri yapmak olduğunu söyleyerek, "Bugüne kadar İngiltere Kraliyeti'ne, Hollanda Kraliyeti'ne gösteriler yaptık. Belçika, Fransa, İspanya'dan davet geldi, son anda iptal oldu, bu gibi ülkelerde gösterilerimizi yaptık. Bu sene 25 kadar ülkeden davet aldı Hava Kuvvetleri. Biz tabii Türk Hava Kuvvetleri olarak öncelikle yurt içindeki gösterilere ağırlık veriyoruz. Sonra yurt dışına ağırlık veriyoruz. O yüzden geçen sene 4 kadar gösteri yapabildik. Bu sene ilk defa Arap Yarımadası'na gideceğiz. Büyük ihtimalle Kuveyt'te bir gösteri yapacağız. Bu da bir ilk olacak bizim için" şeklinde konuştu.

Gösteriler sırasındaki manevraların, antrenmanlarda çalıştıkları hareketler olduğu için kendilerini korkutmadığını ancak yerdeki pilotun yönlendirmeleri sırasında telsize yansıyan, izleyicilerin coşku ve dualarının kendilerini daha çok heyecanlandırdığını ifade eden Kurt, şunları kaydetti:

"İki pilot ve iki uçağımızı var. Tek uçakla gösteri yapıyoruz, tek pilotla. Diğer pilot yedek olarak bekliyor, gösterinin devam edebilmesi için. Birinci pilot uçarken ya da bir pilot uçarken diğer pilot, yerden manevraları, gösteri alanındaki değişiklikler gibi telsiz temaslarını sağlıyor. Aslında manevralar tamamen antrenmanda yaptığımız, alıştığımız manevralar oluyor ancak o alttaki görüntü, halkın görüntüsü, telsizden ara sıra sızan halkın coşkusu, duaları bizim için çok ayrı cereyan ediyor. İnince o gösteriden nasıl karşılanacağım, halkın o sevgisine nasıl karşılık verebileceğim şeklinde düşüncelerimiz oluyor" şeklinde konuştu.

SOLOTÜRK'ü, "Türk Yıldızları" ile karıştıranlar olabileceğini belirten Hava Pilot Yüzbaşı Yusuf Kurt, "Türk Yıldızları da SOLOTÜRK de aslında aynı amaç için çalışıyor. Türk Hava Kuvvetlerinin, Türk insanının gücünü göstermek için çalışıyor. Türk Yıldızları daha çok beraberliğimizi, birlikte iş yapabilirliğimizi gösterirken, SOLOTÜRK daha çok bütün gücü kullanabilme, performans adına gösteri yapıyor" dedi.

Kurt ve SOLOTÜRK 2'nci Gösteri Pilotu Üsteğmen Erhan Günar, söyleşinin ardından öğrencilerle fotoğraf çektirdi.

Muhabir: Mustafa Yılmaz
Yayınlayan: Kamuran Akkuş

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com