Solunum Yolu ve Akciğer Hastalıkları...

Solunum Yolu ve Akciğer Hastalıkları...
Anasultan Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Zeki Coşkun, Mevsimsel solunum yolu ve akciğer hastalıklarına bu aylarada çok dikkat edilmesi ve bu hastalıkların muhakak tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayarak,astım hastalığının oluşumunu, be

Anasultan Tıp Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Zeki Coşkun, Mevsimsel solunum yolu ve akciğer hastalıklarına bu aylarada çok dikkat edilmesi ve bu hastalıkların muhakak tedavi edilmesi gerektiğini vurgulayarak,astım hastalığının oluşumunu, belirtilerini ve bu hastalığın tedavisi ilgili açıklamalrada bulunarak pratik bilgiler verdi.


Dr. Osman Zeki Coşkun'a göre bu tür hastalıkların yaşama ortamı, beslenme, genetik, ırk, meslek vs. ile ilgisi olabileceği gibi mevsimlerle de ilgisinin olduğunu söyledi. Bilhassa solunum organları ile ilgili hastalıklar bahar ve kış aylarında artış gösterdiğini belirten Coşkun; bu hastalıkların başınada grip, astım ve zatürre (pnömoni) gibi hastalıkların geldiğini belirtti. Astım hastalığı ile ilgili açıklamalrda bulunan Dr. Osman Zeki Coşkun şu sorularımızı cevapladı.

Astım Hastalığı Nedir?
Astım, insanlarda nefes darlığı, öksürük, balgam, bazen ateş, şikayetlerine sebep olan tekrarlayan hava yolları tıkanıklığı ile karakterize bir hastalıktır.
Astım, bütün dünyada yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Dünya sağlık örgütü en son yaklaşık olarak 400 milyon kişide astım hastalığı olduğunu bildirmiştir. Gelişmiş batı ülkelerinde daha çok astımlı hasta tespit edilmiştir.
Astım, çocuklarda sıklıkla görülen kronik bir hastalıktır. Şehirde yaşayanlarda kırsal kesimde yaşayanlardan daha sık görülmektedir. Astımlı çocukların yarısı erişkin döneme geldiğinde iyileşme gösterir. Ancak erişkin dönemden sonra görülen astım vakalarında hastalığın gerileme ve iyileşmesi nadirdir.

Astım Hastalığının Oluşumu Nasıl Olmaktadır?
Hava yolları değişik iç ve dış uyarılara yanıt olarak çaplarını değiştirebilen esnek yapılardır. Astımda hava yolları toz, duman, soğuk hava ve viral enfeksiyonlar gibi etkenlere karşı aşırı duyarlıdır. Ayrıca astımlı hastalarda birçok kimyasal ve fiziksel uyaranlar (soğuk hava solunması, koşma-efor, hipotonik ve hipertonik solüsyonlar)bronş daralmalarına sebep olabilir.
Bunların dışında hava yollarında ödem (şişme) oluşması ile iltihaplanma sonucu meydana gelen salgıların nefes borularını tıkaması sonucu da nefes darlığı oluşabilir. Sinirsel olarak ta sinir uçlarından salgılanan bir madde nedeniyle nefes borularında kasılmalar sonucu nefes darlığı meydana gelebillir.

Astım Hastalığının Oluşumunu Etkileyen Faktörler Nelerdir?
1-Kişisel Risk Faktörleri
a)Genetik yapı
b)Alerjik bünye
c)Hava yollarının hassasiyeti, direnci
d)Irk ve etnik köken
e)Şişmanlık
2-Çevresel Dış Faktörler
A)Doğum öncesi
a)Annenin gebelik esnasındaki beslenme alışkanlığı
b)Annenin gebelikte sigara içmesi
c)Alerjen hassasiyeti
d)Annenin gebelikte bol çeşitli zararlı ilaçları kullanması
B)Doğum sonrası ( çocukluk)
a)Annenin doğum yaşı
b)Erken doğum
c)Doğum şekli
d)Anne sütü ile beslenme
e)Doğumda baş büyüklüğü
C)Yetişkinlikte
a)Sigara içilmesi
b)Hava kirliliği
c)Alerji yapan maddelerle temas
d)Yaşam biçimi(meslek vs.)
e)Temizliğe dikkat edilmemesi

Yarın: Astım hastalığının belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com