Solyal medyayı sallayan ‘evlatlık’ çıkışı!

Solyal medyayı sallayan ‘evlatlık’ çıkışı!
TV 8'de Seda Sayan'ın programına konuk olan Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Turgay'ın 'evlatlık' haramdır demesi olay oldu

TV 8'deki “Seda Sultan” programına konuk olan Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Turgay ‘evlatlık edinmek’ haramdır dedi. Turgay’ın evlatlık ile ilgili söylediklerine sosyal medyada tepki yağdı.

YAPAN BÜYÜK GÜNAH İŞLER!

İlahiyatçı Prof. Dr. Nurettin Turgay, evlat edinmenin caiz olmadığını, yapanın büyük günah işlediğini belirtti. Nurettin Turgay sözlerine şöyle devam etti:

” Hz. Yusuf ve Hz. Musa, küçüklüklerinde başkaları tarafından evlat edinilmişlerdi. Hz. Muhammed ise kendisine peygamberlik görevi verilmeden önce, Hz. Zeyd’i evlat edinmiştir. Evlat edinmeyle ilgili Ahzap Sûresi 3., 4., 5. ve 6. ayetleri nazil olunca, Hz. Muhammed evlatlığı Zeyd ile arasındaki bağına Allah’ın emri gereği son vermiştir.

İSLAMA GÖRE HARAM VE GÜNAHTIR

Böylelikle Müslümanlar arasında evlatlık kaldırıldı ve Müslümanlar evlat edinme olayından şiddetle uzak durdular. Evlat edinmek, İslâm dinine göre haram, günah ve yasaktır. Şu anda evlatlık alan ailelere tavsiyem şudur: Miras konusuna sebep olacak evlatlık işlemini iptal etsinler. Evlatlık olarak aldıkları çocuğun, bir başkasının çocuğu olduğunu unutmasınlar. O çocuğu beslemek, büyütmek, okutmak, iş güç sahibi etmek ve evlendirmek, büyük bir sevaptır. Bu gibi konularda dini açıdan bir sakınca yoktur. Ancak evlat edinmesinler. Çünkü evlatlık olayı, mirasta haksızlığa sebep olmakta, aile içerisinde İslâm ahlakına uygun düşmeyen yakınlıkların meydana gelmesine sebep olmaktadır” dedi.

SOSYAL HİZMETLER UZMANINDAN TEPKİ

Nurettin Turgay’ın bu sözleri üzerine Sosyal Hizmetler Uzmanı Kahraman Eroğlu “Sizin söyledikleriniz yüzünden bir çok kişi evlat edinmekten vazgeçti” diyerek tepkisini dile getirdi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com