Soma katliamının onay belgesi çıktı

Soma katliamının onay belgesi çıktı
Karşı gazetesinin kapanmasıyla, gazete emekçilerinin haklarını almak için oluşturduğu Karşı Direniş çarpıcı bir habere imza attı:

Soma katliamının onayı sayılabilecek belgeye ulaştı. Patlamanın yaşandığı gün 1. vardiya çıkışında tahkimat defterine “Ana yollar, hazırlık bacaları ve üretim panelleri kontrol edildi, eksiklik görülmedi” yazıldığı ortaya çıktı.  

İşte Karşı Direniş’ten Sami Menteş ve Burak Öz’ün özel haberi: 

Manisa’nın Soma ilçesinde 5 gün önce meydana gelen maden faciasındaki ihmal skandallarına bir yenisi daha eklendi. Hükümetin ve Soma Kömür A.Ş yetkililerin ‘iş güvenliğinin alındığı’ söylemine rağmen, Karşı Direniş’in ulaştığı bir belge, katliama nasıl davetiye çıkarıldığını gözler önüne serdi.

MADENDEKİ ÖLÜM BELGESİ

Yüzlerce işçiye mezar olan madene giren Karşı Direniş ekibi, işçilerin özel eşyalarını ve kimliklerini bıraktığı giriş alanını fotoğrafladı.  Her gün, vardiya çıkışı kayıt tutulan tahkikat defterinde yazanlar ise, faciaya göz yumulduğunu kanıtladı.

Yaklaşık 6 bin işçinin çalıştığı ve 24 saatin 3 vardiyaya bölündüğü madende, patlama günü 1. Vardiyanın ‘kontrolü’ için yazılanlar, aymazlığı gözler önüne serdi.

HER ŞEY TAMAMMIŞ

Mühürlü ve imzalı maden tahkikat defterine patlama günü şu not düşülmüş:

“Vardiya 1... Ana yollar, hazırlık bacaları ve üretim panelleri kontrol edildi. Tahkikatta herhangi bir eksiklik görülmedi. 13.05.2014 Serdar Güneş”

qwrfvdagfa-001.jpg

‘MADENDE HER ŞEY GÖSTERMELİK’ 

Katliama davetiye çıkartıldığının tek kanıtı söz konusu tahkikat defteri de değil.

Faciadan yaralı olarak kurutulan işçiler, Karşı Direniş’e yaptığı açıklamada madendeki tüm denetlemelerin göstermelik olduğuna dikkat çekti. İşçiler, “Denetleme yapılmadan bir hafta öncesinde haber geliyordu. Tüm hazırlıklar yapıldıktan sonra denetlemeden geçiyorduk. Şirket madende iş güvenliği önlemlerini almadı” dedi.

İŞÇİYE ‘YAŞAM ALANI’ YOK

Şirket sahibi Alp Gürkan ve yöneticilerin dünkü basın açıklamasında da madende patlamalara karşı sığınmak için kullanılacak “yaşam alanı” olmadığını itiraf etti. Gürkan, yasal olarak yaşam alanının şart olmadığını iddia ederken uzmanlar bunu reddetti. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com