Soma'da Ölü Sayısı 350 Olabilir...

Soma'da Ölü Sayısı 350 Olabilir...
Maliyetleri nasıl düşürmüşler?

ÖZEL | SANSURSUZHABER

SOMA'DA ÖLÜ SAYISI 350...

SANSÜRSÜZHABER, Soma'daki çalışmaları da yerinde izleyen Maden Mühendisleri Odası eski Başkanı Mehmet Torun ile görüştü. 

Torun, "şu an hayatını kaybedenlerden çıkarılanların sayısı 250 civarı, içeride yaklaşık 100 kişinin daha olduğunu tahmin ediyoruz, sanıyorum yaklaşık 350 madenci hayatını kaybetti" diye konuştu. 

ŞİRKETİN SAHİBİ, MALİYETLERİ NASIL AZALTMIŞ?

Mehmet Torun, SANSÜRSÜZ HABER'E, kazanın gerçekleştiği maden şirketinin sahibi olan Soma Holding'in, maliyetleri düşürmekle övündüğü gazete haberleri hakkında da bilgi verdi.  
"İşçi ücretlerini, yatırımları, iş güvenliği önlemlerini azaltırsanız tabii tasarruf edersiniz, tüm bunlar da madencilerin can güvenliğini tehdit eder" diye konuştu. 

KAZANIN NEDENİ TRAFO DEĞİL!

Maden Mühendisleri Odası eski Başkanı Torun, kazanın nedeninin de trafo yangını olmadığını savundu. "Ocağa daha girmedik ama bize göre kaza trafo yangını nedeniyle yaşanmadı. Eskiden çalışılmış ama kömürü tam çıkarılmamış bir damarın içten içe kızışmadı ve yanması sonucu, karbonmonoksit gazının ortaya çıkmış olma ihtimali yüksek" diye konuştu. Torun, bu durumda gereken önlemlerin alınması halinde, kazanın önlenebileceğini de öne sürdü. 

15 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN MADENDE OLDUĞU İDDİASI

Mehmet Torun, Sansürsüz Haber'e, madende 15 yaşındaki bir çocuğun da olduğu iddialarını da değerlendirdi. "Şimdiye kadar böyle birine ulaşılmadı, Umarım 15 yaşında bir çocuk madende değildir. Bu yasaktır. Çocukları madende çalıştırmak ilkellikten, ortaçağ zihniyetinin göstergesidir" yorumu yaptı. 

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com