Soma'daki cinayetin sorumlusu AKP!

Soma'daki cinayetin sorumlusu AKP!
CHP'li Özel: "Soma’da, Araştırma Komisyonu kurulması AKP oylarıyla reddedildi."

Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki Soma Holding’e ait kömür ocağında trafo patlaması nedeniyle yangın çıktı. Edinilen bilgiye göre; yüzlerce işçi mahsur kaldı ve maalesef ölüm haberleri de gelmeye başladı.

Peki, bu iş cinayeti önlenebilir miydi?
Evet.

CHP’li vekiller 2013 yılının Ekim ayında Soma’daki madenlerde meydana gelen iş cinayetlerini Meclis gündemine taşımışlar ve bir araştırma önergesi hazırlamışlardı.
Zira, bugün yaşanan ilk değildi.

Peki…
Soma’da meydana gelen iş cinayetlerinin ve yaşanan ölümlerin sorumluları ile nedenlerinin araştırılması amacıyla Meclis’te bir Araştırma Komisyonu Kurulması istemiyle verilen önergenin sonucu ne oldu dersiniz?

Ekim 2013’te verilen önerge ancak içinde bulunduğumuz ay, yani Mayıs başında Meclis gündemine gelebildi.

Sonuç:
CHP, MHP ve BDP’nin “Evet” oylarına karşın, AKP’nin “Hayır” oylarıyla önerge reddedildi. Yani Soma’daki iş cinayetleri için araştırma komisyonu kurulmasını bizzat AKP engelledi.

SEBEBİ ESKİ TEKNOLOJİ VE ŞİRKETLERİN KAR POLİTİKASI

Konuyla ilgili Odatv’ye konuşan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel özetle şunları söyledi:

“Felaket göz göre göre geliyor Soma’da. Araştırma Komisyonu kurulması AKP oylarıyla reddedildi. Halbuki ayda en az 1 kez böylesi acılar yaşanıyor orada. Bunun sebebi ise eski teknoloji kullanılması ve iş-işçi güvenliğinin hiçe sayılması. Madenler devlet tarafından özel şirketlere kiralanıyor. Ancak şirket “kar” yapmak için, iş-işçi güvenliğinden kesinti yapıyor. Şu an CHP’li 8 milletvekili olarak Soma’ya doğru gidiyoruz.”

TBMM'NİN RESMİ TWITTER HESABINDAN (29 NİSAN)

(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com