Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
Türk-İş Yönetim Kurulu:

ANKARA (AA) - Türk-İş Yönetim Kurulu, 1 hafta süreyle ülke çapındaki tüm işyerlerinde yas ilan edilmesi ve her gün 3 dakika işlerin durdurulup maden şehitleri için saygı duruşunda bulunulması kararı aldı.

Türk-İş'ten yapılan yazılı açıklamada, Soma’daki maden ocağında yaşanan trafo patlamasında Konfederasyonlarına bağlı Türkiye Maden-İş Sendikası üyesi işçilerin hayatını kaybetmesinin acısının yaşandığı belirtildi. 

Konfederasyon Genel Başkanı Ergün Atalay ve Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat'ın olaydan kısa bir süre sonra Soma'ya ulaştığı, Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar'ın da olay yerine varmak üzere olduğu bildirildi.

Türk-İş Yönetim Kurulunun geç saatlerde toplandığı ifade edilerek, toplantıyla ilgili şunlar kaydedildi:

"Türk-İş topluluğunda 1 hafta süreyle yas ilan etmiş, ülkemizin her yerindeki teşkilatını harekete geçirme ve olayı geniş bir biçimde protesto etme kararı aldı. Bu amaçla, örgütlü olduğumuz tüm işyerlerinde, bugün vardiya değişimlerinde Türk-İş topluluğu üyeleri şehit olan madenci arkadaşlarımız için saygı duruşunda bulunacak. Bugünden geçerli olmak üzere tüm üyelerimiz, çalıştıkları işyerlerinde, bir hafta süreyle her gün 3 dakika işbaşında işi durdurarak saygı duruşunda bulunacak, ülkemizdeki taşeronlaşma, sendikasızlaştırma ve iş cinayetleri protesto edilecek."

-"Emekçilerin canlarını hiçe sayanlar hesap vermeli"

Açıklamada, son yıllarda yaşanılan "iş cinayetleri"ne ne bir yenisinin eklendiği savunularak, şu ifadelere yer verildi:

"1992 yılında Zonguldak Kozlu’da meydana gelen ve 270 arkadaşımızın şehit olduğu maden faciasından sonra yaşanan bu olay, 1999'da yaşanan deprem felaketinden sonra ülkemizin karşı karşıya geldiği en acı olaylardan biridir. Bu yaşadığımız dram, ülkemizin hafızasında kara bir leke olarak yer alacaktır. Bu facia, ülkemizi bir taşeron cennetine çevirenlere, taşeronlaşmayı temel çalışma biçimi haline getirenlere, ülkede sömürü düzeni kuranlara ders olmalıdır. Karlarına kar katmaktan başka amaçları olmayan, bunun için insanların hayatlarıyla oynayanlar, bu ülkede köle düzenini hakim kılmak isteyenler, doymak bilmeyen açlıklarıyla, emekçilerin canlarını hiçe sayanlar hesap vermelidir. Türk-İş, bu facianın sorumlularının bulunup hak ettikleri cezaları alana kadar konunun takipçisi olacak, bu faciaya sessiz kalmayacaktır."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com