Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
Başbakan Yardımcısı İşler:"Devlet olarak seferber olundu"

TBMM (AA) - Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler,  Soma'da yaşanan maden faciası ile ilgili olarak devletin seferber olduğunu belirterek, olayın gerçeğinin soruşturmalar sonucununda ortaya çıkacağını söyledi.   

İşler, Meclis'te gazetecilere, Soma'daki maden ocağında yaşanan faciayı değerlendirdi. Halen madende haber alınamayan işçilerin olduğunu belirten İşler, "Çok acı bir olay... Millet olarak çok üzüldük. Ölenlere Allah'tan rahmet, kederli ailelere sabır niyaz ediyorum, milletimizin başı sağolsun" dedi. 

Kaza meydana geldikten sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın olay yerine intikal ettiğini, beraberinde Sağlık ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakan yardımcılarının da Soma'ya gittiğini hatırlatan İşler, ilk andan itibaren kriz merkezi oluşturularak olayın yakından takip edildiğini kaydetti. İşler, kurtarma çalışmalarının da derhal başlatıldığına işaret ederek, şöyle konuştu:

"Kurtarılan çok sayıda işçi de oldu. Maalesef içeride çok sayıda işçinin olduğu bir anda olayın meydana gelmesi, kayıp sayısını ciddi şekilde artırdı. İnşallah en kısa zamanda içerideki herkesin kurtarılmasını,  çıkarılmasını temenni ediyoruz. Bu yönde çalışmalar devam ediyor. Devlet olarak seferber olundu; valilikler, AFAD Başkanlığı, bakanlıklar, Hükümet...Şu anda Sayın Başbakanımız da oraya intikal etmiş durumda. Çok fazla söylenecek bir şey yok. Milletimizin başı sağolsun. Allah böyle acılar göstermesin. Tabii ki adli ve idari soruşturma da başlatıldı. Başsavcılık da olaya el koydu. Bu soruşturmaların sonucunu bekleyeceğiz; olayın gerçeği nedir, soruşturmalar sonunda olayın gerçeği herkes tarafından öğrenilmiş olacak."

İşler, adli ve idari soruşturmadan sonra olayın netleşeceğine işaret ederek, "Eğer gerçekten küçük yaşta çocuklar veya sigortasız çalıştırma olup olmadığı, bu soruşturmalar sonucunda netleşecek. Ama bu ocakla ilgili yapılan denetimler, sık sık yapılan denetimler var. En son Mart ayında herhangi bir  sıkıntı olmadığı yönünde bilgiler bulunmakta. Soruşturmaların sonucunu beklemek durumundayız; neyin, ne olduğunu anlamak için..." diye konuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com