Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
Başbakan Erdoğan, basın toplantısı düzenledi: (2)

MANİSA (AA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Soma'da meydana gelen maden faciasıyla ilgili, "Şu anda arkadaşlarımızın ve iş yerinin verdiği rakamlardan hareketle tahmini olarak 120 civarında içeride şu anda halen işçinin olduğu söyleniyor" dedi.

Erdoğan, sağlıklı bilgilendirme konusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve yetkililerin açıklamalarının dikkate alınmasını özellikle rica ettiğini belirtti.

Söylentilere, dedikodulara, özellikle fırsatçılara bu hassas dönemde daha da dikkat olunmasını isteyen Erdoğan, "Vefat edenlere Allah'tan rahmet, yakınlarına, milletimize sabır ve başsağlığı diliyorum. Fakat burada tüm medyanın huzurunda milletime bir şeyi daha duyurmak istiyorum o da şudur, bu tür havaları fırsat bilip, bunları istismar etmek isteyen bazı aşırı uçlar var, gruplar var. Bunlara da değer verilmemesinin ülkemizin huzuru için, ülkemizin birliği beraberliği için çok çok önemli olduğunu hatırlatmak istiyorum" diye konuştu. 

Yaralılara acil şifalar temenni eden Başbakan Erdoğan, "Rabbim milletimize inşallah böyle acılar tekrar yaşatmasın temennisinde bulunuyorum" ifadesini kullandı.  

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Başbakan Erdoğan,  "Bu kadar tehlikeli bir iş yapıp da böyle bir kazaya hazırlıklı olmayan hatta bu kadar büyük felaketi beraberinde getirme potansiyeli olan bir işletme nasıl olup da faaliyetlerine devam edebildi? Burada sorumluluk kime ait? Bakanlıklarınıza düşen sorumluluk var mı" şeklindeki bir soru üzerine şöyle konuştu:

"Bir gazeteci olarak zannediyorum dünyada kömür madenlerinin nasıl çalıştığını pek yakından takip etmiyorsunuz. Bu belki de şundan kaynaklanıyor olabilir, Katar'da pek kömür madeni yok orada doğalgaz var. Ben size şurada birkaç tane rakam vereceğim, neyin ne olduğunu görmeniz bakımından bu çok çok önemli. Bakın bu ocakla ilgili mart ayı sonunda yapılmış gerek sağlık gerekse güvenlik kontrolünde bu ocağın bu noktada işçi sağlığı ve iş güvenliği noktasında başarılı olduğu tespit edilmiştir."  

Türkiye'de 1942 yılından 2010 sonuna kadar benzer kazalarda toplam yaklaşık 900 civarında işçinin hayatını kaybettiğini söyleyen Erdoğan, "Bunların içerisinde 1992 yılında Zonguldak Kozlu ilçesinde yaşanan ve 263 işçinin öldüğü grizu faciası en büyük kaza olarak kayıtlara geçti. Aynı yıl toplam 277 işçi hayatını yine kaybetti" dedi. 

Yurt dışında benzer olaylarla ilgili de bilgi veren Erdoğan, şunları kaydetti:

"İngiltere'de, şöyle biraz geçmişe gidiyorum, 1862 bu madende göçük 204 kişi ölmüş, 1866 grizu ve kömür tozu patlaması 361 kişi ölmüş yine İngiltere'de. Belçika'da 87, metan gazı patlaması 120, İngiltere'de 1894 kömür ocağında patlama 290, Fransa'ya geliyorum, 1906 dünya tarihinin en ölümlü ikinci kömür madeni kazası ölen bin 99. Daha yakın dönemlere geleyim diyorum burada da farklı şeyler var,  Japonya 1914'de 687, Kyushu Adası'nda Mitsubishi Hojo kömür madeninde bu meydana geldi. Çin 1942'de dünyanın en çok ölümlü madeni kazasına gaz ve kömür tozu karışımının neden olduğu sanılıyor. Ölüm sayısı ne biliyor musunuz, bin 549. Aynı şekilde yine Çin'de 1960'ta kömür madeninde metan gazı patlaması 684 ve Japonya'da 1963'te yine kömür tozu patlaması 458. Hindistan'da 1965 grizu patlaması 375, yine Hindistan'da 1975'te metan gazı alev aldı patlamayla madenin çatısı çöktü ve 372. Bu ocakların bu noktada bu tür kazaları sürekli olan şeyler. Bakın Amerika, teknolojisiyle her şeyiyle... 1907 iki ayrı madende grizu ve kömür tozu patlaması 361." 

-"Bu tür olaylar olmaz diye yorumlamayalım"

Madenlerde bu tür olaylar yaşanabildiğini belirten Erdoğan, "Arkadaşlar biz bir defa bu tür ocaklarda, kömür ocaklarında, madenlerde bu olanları, lütfen, 'buralarda hiç bu tür olaylar olmaz' diye yorumlamayalım. Bunlar olağan şeylerdir. Bakın literatürde iş kazası denilen bir olay vardır. Bu sadece madenlerde olur diye bir şey yok. Başka işlerde de olur, iş kazası. Burada da oldu. Bunun yapısında, fıtratında bunlar var. Hiç kaza olmayacak diye bir şey madenlerde yok. Tabii işin boyutunun bu kadar fazla olması bizi derinden yaralamıştır. Bizi derinden üzmüştür ve yapılan kontrollerle de burası gerçekten gerek işçi sağlığı, gerek işçi güvenliği açısından da iyi noktada olan kömür ocaklarından birisi olarak değerlendirmesi yapılmış ve nisan, mayısta da bu şekilde çalışmalarına devam etmiştir" diye konuştu.

Madenden henüz çıkarılamayan işçi sayısına ilişkin soru üzerine Erdoğan, "Bunu yüzde yüz olarak söylemeyelim ama arkadaşlarımızın ve işletmenin verdiği rakamlardan hareketle tahmini olarak 120 civarında içeride şu anda halen işçinin olduğu söyleniyor. Bu üç aşağı beş yukarı olabilir ama işverenin verdiği rakam bu" dedi.

Rakamın biraz daha azalmış olduğunu düşündüğünü belirten Erdoğan, bir taraftan hayatını kaybedenlerin çıkarıldığını, bir taraftan da yaralı da olsa çıkarılabilecekler olmasını umduklarını söyledi.

Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Sağlık Bakanı ve ilgili birimlerin hepsinin burada kalacaklarını aktardı.

İlk belirlemelere göre patlamanın neden yaşandığı ve aileler için tazminat söz konusu olup olmayacağı yönündeki soru üzerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı noktasında bir prosedürü olduğunu ve çalışacağını belirten Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunun dışında aynı şekilde bu prosedürün yanında tabii ki işverenin kendisinin bu olay sebebiyle yapabileceği olabilir. Kendisine düşen vardır onu doğal olarak tabii ki yapar ama bunun dışında yapabilecekleri vardır bunu yapar. Aynı şekilde biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak yapabileceklerimizi yaparız. Çünkü vatandaşımızın bir defa mağduriyetini istismar etmeye de fırsat vermek istemeyiz. Şu anda kalkıp da 'şu kadar rakam şundan gelecek, bu kadar rakam bundan gelecek' gibi ebediyete uğurladığımız kardeşlerimizin hayatı üzerine bunları konuşmanın doğru olacağını düşünmüyorum. Ama definlerimizi her şeyimizi bir halledelim. Bu arada tabii ilgili bakanlığımız, bakanlıklarımız ve başbakanlık olarak da bizler gerekli çalışmaları yapıyoruz, yapacağız. Öbür tarafta da işin adli idari boyutu bununla ilgili olarak çalışmalarımız da devam ediyor."

-"Başlıkta Soma geçiyor ama içeride Soma ile ilgili herhangi bir şey yok" 

"Tartışılan bir konu da şu oldu kazadan sonra; 'CHP'li vekiller, daha önce Meclis'te Soma'daki madenlerin araştırılması için önerge vermiş, ancak AK Partili milletvekillerin oylarıyla reddedilmiş' Bu konu çok tartışılıyor, bununla ilgili ne demek istersiniz" sorusuna, Başbakan Erdoğan, şu yanıtı verdi:

"Önce ben o günkü Meclis tutanağını bir incelemenizi sizden özellikle isterim. O günkü gündemde, bu Soma ile ilgili CHP'li milletvekilinin getirdiği öneri yada önerge, sadece o günkü gündemi engellemeye yöneliktir. Ve kendi konuşmasında da Soma'yla ilgili bir kelime bulamazsınız. Ben bugün hemen getirttim, 'şu tutanağı bir getirin' dedim. Şöyle süratle bir okudum, başlıkta Soma geçiyor ama içeride Soma ile ilgili herhangi bir şey yok. Gerekli olan cevabı zaten arkadaşlarımız da verdiler, 'bunu bir başka zamanda gündeme getirip konuşalım, konuşabiliriz' dediler. Ve olay, tam böyle bir anda, tam bir suistimal olarak kullanılma gayreti içerisindedir ve bunun istismarına da biz zaten fırsat vermeyiz. Olay zaten mart ayının sonunda olmuştur, 1,5 ay geçmiştir. Tutanak gerçekten şaşırtıcıdır, çünkü içeride konuyla alakalı en ufak bir şey yok. Üzücü olan da bu."

-"Çalışmalarını gayretle sürdürecekler"

"Şu anda 120 civarında işçinin madende olduğunu söylediniz. Arama kurtarma ekiplerinin, o işçilere ulaşmasını engelleyen bir durum var mı" sorusuna, Erdoğan, "Şu anda arama kurtarma ekiplerimiz çalışıyor. Ben de tam ocağın girişine kadar gittim arkadaşlarımla beraber. Orada o ekiplerle de görüştük, tabii kolay değil. Oradan belli bi, diyelim ki 150 metrelik bir kademe, onun bazı yerlerinde 250 metrelik kademe... Ama yatayda tabi bu 3-4 kilometreye kadar çıkıyor. Ama bazıları bunu 4 kilometre dikey olarak anlaşılır gibi anlatıyorlar, böyle bir şey söz konusu değil. Bu yatay bir yerdir. Bende Zonguldak kömür ocaklarına girdim, biliyorum. Bu yatay olarak uzun bir mesafe. Oradan onlara ulaşıp, onları tabi alıp getirmek kolay bir iş değil" cevabını verdi.

Ekiplerin yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Erdoğan, "Temenni ederim ki süratle gerek bugün... Gece şartlar ne olacak tabii onu şu anda kestiremem ama çalışmalarını gayretle sürdürecekler. İmbat A.Ş'nin başındaki genel müdür olan arkadaşımız da 'sonuna kadar bu gayretimizi, mücadelemizi sürdüreceğiz' dediler. Aynı şekilde Soma A.Ş'nin elemanları hakeza ve bizim AFAD olsun, bütün diğer kurtarma ekiplerimiz olsun hepsi bu çalışmada yerlerini almış vaziyetteler. Kısa zamanda bitirmenin gayreti içindeyiz" dedi.

(Bitti) 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com