Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
Ulusal yas nedeniyle Türkiye'nin Rabat ve Addis Ababa büyükelçiliklerinde bayraklar yarıya indirildi

RABAT (AA) - Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasının ardından ilan edilen ulusal yas nedeniyle Türkiye'nin Rabat ve Addis Ababa büyükelçiliklerinde bayraklar yarıya indirildi.

Rabat Büyükelçisi Uğur Arıner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Soma'da çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiği elim kazanın yurt dışında da büyük teessüre yol açtığını belirterek "Şahsım ve büyükelçiliğimiz çalışanları adına yakınlarını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyorum. Üzüntülerini paylaşıyorum. Devletimizin bütün yetkililerinin bu yaraları sarmak için gereken çalışmaları yaptığına inanıyorum. Herkese başsağlığı dileklerimle sabırlar ve metanetler diliyorum. Allah hepsine rahmet etsin" dedi.

 Soma'daki faciayla ilgili olarak Fas resmi makamlarını ve diplomatik misyonları haberdar ettiklerini, bu kapsamda öğleden sonra açılan taziye defterinin, yas kapsamında cuma gününe kadar açık kalacağını anlatan Büyükelçi Arıner, şöyle devam etti:

"Gelenler oluyor, üzüntülerini belirtiyorlar. Biraz önce Rabat'taki Brezilya Büyükelçisi geldi. O da üzüntülerini ifade etti. Herkesi üzen, perişan eden bir durum. Ama ateş düştüğü yeri yakar. Aileler, çoluk çocuk, anne, eş, hepsi büyük üzüntü içindeler. Bizler de aynı üzüntü içindeyiz. Acılarını paylaşıyoruz."

Türkiye'nin Addis Ababa Büyükelçiliği mensupları adına yayımlanan mesajda da "Soma'da yaşanan facia nedeniyle hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Yakınlarının ve tüm milletimizin başı sağ olsun" denildi. 

Türkiye'de ilan edilen 3 günlük yas gereği Büyükelçilik, Ticaret Müşavirliği ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) binalarında bayraklar yarıya indirildi.

- SMDK'dan taziye mesajı

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a taziye mesajı gönderdi.

SMDK'dan yapılan açıklamada, SMDK Genel Sekreteri Bedr Camus'un, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'na başsağlığı mesajı gönderdiği kaydedildi.

Suriye halkının Türk halkıyla dayanışma içerisinde olduğu belirtilen mesajda, "Türk halkına, hükümetine ve hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara da acil şifalar dilerim" ifadesine yer verildi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com