Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
AK Parti Manisa Milletvekili Yurttaş:

TBMM (AA) - COŞKUN ERGÜL - AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, facianın yaşandığı madeni işleten şirketin, yaralanmalar da dahil olmak üzere Türkiye'de meydana gelen iş kazalarında ülke istatistiklerinin altında olduğunu belirterek, "Bu istatistiklerde diğer madenlere oranla daha güvenli olarak görülüyor" dedi.

Yurttaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yılda 6 milyon ton kömür çıkaran Soma Madencilik'te yaklaşık 4 bin işçinin çalıştığını belirterek, şirketin 2011-2012-2013-2014 yıllarında iş güvenliği ve sağlığı açısından sürekli olarak bakanlıkça denetime tabi tutulduğunu kaydetti. Yurttaş, şirketin en son bu yılın mart ayında yapılan denetimlerde hiç bir eksikliğinin bulunmadığını, iş güvenliği ve sağlığı açısından herhangi bir sorun tespit edilmediğini söyledi.

Muzaffer Yurttaş, şirketin, yaralanmalar da dahil olmak üzere Türkiye'de meydana gelen iş kazalarında ülke istatistiklerinin altında olduğunu, bu istatistiklerde diğer madenlere oranla daha güvenli olarak görüldüğünü ifade etti.

"Güvenli bir maden olarak görülmesine rağmen bu kaza neden yaşandı, iyi denetlenemedi mi acaba?" sorusuna Yurttaş, "Dün ve bugün, yaralanan kişilerle ilgili kurtarma çalışmalarına ön planda tutuyoruz. Ama Çalışma Bakanlığımızın, SGK'nın ve diğer kurumlarımız da elemanları hemen buraya geldi, çalışmalarını yapıyor. Çalışma ve Sağlık Bakan Yardımcıları burada. Şu anda gerekli araştırmalar yapılacak. Sonuna kadar araştırılacak, bir ihmal varsa bunun araştırılmasını biz de canla başla istiyoruz. Ama geçmişte yapılan da bir eksiklik var mı yok mu, tabi ki bu da ortaya çıkmış olacak" yanıtını verdi.

 

- Araştırma Komisyonu tartışması

 

Yurttaş, CHP'nin Soma’daki madenlerin incelenmesi için Meclis komisyonu kurulması önerisinin reddedilmesine ilişkin tartışmalarla ilgili olarak da şunları kaydetti:

"Zaten yıllık denetimleri yapılan, sürekli denetimlere açık olan, herhangi bir şekilde gizliliği olmayan, belge istenildiğinde belgeleri verilen bir konuda Araştırma Komisyonu kurulmasının gereksiz olduğunu ifade etmiştik o zaman. Zaten CHP adına konuşan Özgür Özel'in konuşmasında madenle ilgili bir açıklaması yok. Konuşmasının başında madene hafif bir giriş yapıyor, ondan sonra başka konular hakkında konuşuyor; yolsuzluk iddialarına değiniyor. Biz 'araştırma yapılmasın' demiyoruz, denetleme ekipleri gerekli denetimleri yapıyor. Biz bu nedenle araştırma komisyonu kurulmasını gerekli görmedik."

CHP'li Özel'in Genel Kurul'daki konuşmasında, "AK Parti'li milletvekillerinden bazıları, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü'ne gidiyor, orada bu madenle ilgili tavassutta bulundu" iddiasına ilişkin de Yurttaş, "Ben de 'kesinlikle bugüne kadar böyle bir toplantıya iştirak etmedim' dedim. O da 'yemin et, inanayım' deyince, ben de kesinlikle bulunmadığımı ve AK Parti milletvekillerinden hiç birisinin bir madenle ilişkisinin olmadığını belirttim" dedi.

Muzaffer Yurttaş, 300 yataklı tam donanımlı Soma Hastanesi'nin yüzde 75'inin tamamlanmış durumda olduğunu kaydederek, "Yanık ünitesi Manisa'daki hiç bir hastanede yok. Yanık ünitesi İzmir'de Ege Üniversitesi ile Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde var. Manisa'da yanık ünitesi kurma çalışmaları var. Soma'da yapımı devam eden hastanede yanık ünitesini kurmayı düşünüyoruz" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com