Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
Kocaeli ve Sakarya'da işçiler, Türk-İş'in çağrısı üzerine hayatını kaybeden maden işçileri için iş bırakma eylemi yaptı

SAKARYA (AA) - Kocaeli ve Sakarya'da işçiler, Türk-İş'in çağrısı üzerine Soma'daki maden faciasında hayatını kaybedenler için iş bırakma eylemi yaptı.

Demiryol-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı ve Türk-İş İl Temsilcisi Cemal Yaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Soma'da hayatını kaybeden maden işçilerine Allah'tan rahmet, yakınlarına da başsağlığı diledi. 

Türkiye'nin dünyada iş kazalarının en fazla meydana geldiği ülke olduğunu savunan Yaman, kanunların uygulanmaması veya yetersizliği nedeniyle iş kazalarıyla karşı karşıya olduklarını öne sürdü.

Türk-İş'in iş yerlerinde bir hafta yas ilan ettiğini, her gün 3 dakikalık saygı duruşuyla vefat eden işçileri anacaklarını belirten Yaman, "Bütün sosyal etkinliklerimizi bir hafta boyunca kaldırdık. Türk-İş'in almış olduğu karar gereği işe gidilecek ama üretim yapılmayacak" diye konuştu. 

Yaman, taşeron sistemi ve kanunsuz işlerin kendilerini çok üzdüğünü dile getirerek, iş kazası ve meslek hastalıklarının birçoğunun bundan kaynaklandığını savundu.

TBMM'ye getirilmesi planlanan Taşeron Yasası'nda birtakım sorunlar bulunduğuna işaret eden Yaman, şunları kaydetti: 

"Bu, 'müjde' diye taşeronlara sunuluyor ama biz bunun müjde olmadığını biliyoruz. İçinde taşeron ve kadrolu işçilerle ilgili eski sistemden daha ağır sorunlar olduğunu biliyoruz. Mesela kamuda 3-5 saatliğine geçici işçi çalıştırılabilecek. Böyle bir şey olamaz. Bunlar mutlaka durdurulmalı. Hükümet ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türk-İş ve diğer sendikalarla masaya oturacak. Bu işler ciddi şekilde masaya yatırılacak. Bunun kararı, karşılıklı benimsendikten sonra kanun taslağı hazırlanacak. Tek taraflı hazırlanan kanun tasarısı, maalesef 3 gün sonra iflas ediyor.

Bunu hükümet tekrar gözden geçirmeli. Taşeronlaşma sistemi, düşük ücret ve sosyal güvenceden yoksun çalışma hayatı ile istihdam bürolarından artık bu ülke kurtulmalı."

- Kocaeli

Sanayi kenti Kocaeli'de de yüze yakın fabrikada çalışan işçiler, bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Türk-İş Temsilcisi Adnan Uyar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sendikanın örgütlü olduğu iş yerlerinde iş bırakma eylemi başlattıklarını söyledi.

Uyar, şöyle devam etti:

"Bu eylemle, işveren ve siyasi iktidarı daha duyarlı hale getirmeyi amaçlıyoruz. İş güvenliği arzu edilen seviyeye gelmezse, daha ciddi eylemler yapabileceğimizin mesajıdır bu. Ciddi olduğumuzu gösteren, 'artık yeter' denilecek bir durumdur. İnşallah bu durumdan herkes mesajını sağlıklı şekilde alır" şeklinde konuştu.

Çalışma koşullarının yeniden düzenlenmesinin çalışanların, aynı zamanda da hem işverenlerin hem de iktidarların lehine olduğuna dikkati çeken Uyar, bunun  sadece işverenin aldığı tedbirlerle değil, çalışanların da riayet etmesiyle mümkün olabileceğini kaydetti.

Ford Otosan'da çalışan 6 bin işçinin tam gün iş bıraktığını anlatan Uyar, "Eylem kapsamında saygı duruşu yapıldı. Soma'da hayatını kaybeden maden işçileri için Fatihalar okundu. Eylem akşama kadar devam edecek. Çalışanlar yarın işbaşı yapacak. Türk-İş, bir hafta yas ilan etti. Bir hafta boyunca da vardiya başlangıçlarında, üç dakika iş bırakma eylemi gerçekleştirilecek" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com