Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
Kocaeli Müftülüğü'nce başlatılan çalışmalarda Soma'daki faciada hayatını kaybeden maden işçileri için yaklaşık 10 bin hatim okunması hedefleniyor

KOCAELİ (AA) - Kocaeli Müftülüğü'nce Soma'daki maden faciasında hayatını kaybedenleri anmak için yaklaşık 10 bin hatim okunması hedefleniyor.

Kocaeli İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, meydana gelen faciadan dolayı büyük üzüntü duyduklarını belirterek, Kocaeli olarak ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı önderliğinde Türkiye'de selalar verildiği ve hatimler okunduğunu ifade eden Sönmezoğlu, Kocaeli olarak hatim sayısında 5 bini aştıklarını kaydetti.

Sönmezoğlu, kentteki imam hatip liselerinde de hatimler okunduğunu dile getirerek, "Hatim sayılarımız bu akşam itibariyle toplanmış olacak. Yarın cuma namazı öncesinde merkezi yayında hatimlerin duası yapılacak. Hutbeler okunacak, cuma namazı sonrasında da gıyabi cenaze namazı kılmayı düşünüyoruz. Hatim rakamımız yarın 7 bini aşar ama imam hatip liselerini de dahil edersek bu rakam artabilir. Hatim sayısında 10 bini bulmayı arzuluyoruz. Vatandaşlarımız da buna katkı veriyor ve imamlarımız bu sayıları toplayacaklar. Dua olarak elimizden gelen katkıyı yapmaya çalışacağız" ifadesini kullandı.

Faciada yaşamını yitirenlerin "şehit" hükmünde olduğunu vurgulayan Sönmezoğlu, üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye çalışacaklarını bildirdi.

Sönmezoğlu, facianın yaşanmasının ardından vatandaşların ve sivil toplum kuruluşlarının hatim okuma kampanyaları düzenlediğini öğrendiğini belirterek, vatandaşların bu konuya oldukça duyarlı olduğunu kaydetti.

İzmit Müftüsü Abdülkadir Keşvelioğlu da kendilerinin İzmit'te dün itibariyle hatim okumalarına başladıklarını söyledi.

Keşvelioğlu, olaydan üzüntü duyduklarını ve okunan hatimlerle maden faciasında hayatını kaybedenlerin acısını paylaştıklarını dile getirerek, "İzmit'te 120 Kuran kursu var, 230 camimiz ve yaklaşık 500 personelimiz var. Bütün personelimize hatim ve dua okumaları için mesaj gönderdik. Onlar da bunu cemaatleriyle paylaştılar. Hocalarımız cemaatlerine cüzler dağıtmak suretiyle her camide bir hatim okunmaktadır. Yaklaşık 350-400 hatim indirmiş olacağız. Bunların duasını da cuma vaazımızın ardından yapacağız" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com