Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
Diyanet İşleri Başkanı Görmez: "Yerin altında can veren kardeşlerimiz, alın terinin, helal rızkın, helal kazancın ne kadar mübarek olduğunu, ne kadar kutsal bir şey olduğunu öğrettiler"

MANİSA (AA) - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybedenlerin alın terinin, helal rızkın ne kadar kutsal bir şey olduğunu öğrettiğini belirterek, "Aynı zamanda emeği sömürmenin, haram lokmanın, kul hakkına tecavüzün ne kadar kötü bir şey olduğunu da öğrettiler" dedi.

Görmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, maden faciasında hayatını kaybeden 282 kişinin dualarla, salavatlarla ebediyete uğurlanması gerektiğini, geride bıraktıkları annelerinin, kardeşlerinin, eşlerinin acılarının da paylaşılması gerektiğini, bütün milletin bu acıyı paylaşıyor olmasının da en büyük teselli olduğunu söyledi.

Görmez, şöyle dedi:

"Aslında bugün ebediyete uğurladığımız, yerin altında can veren kardeşlerimiz bize iki büyük mesaj vererek, iki şeyi öğreterek gittiler. Birincisi emeğin, alın terinin, helal rızkın, helal kazancın ne kadar mübarek olduğunu, ne kadar kutsal birşey olduğunu öğrettiler ama beraberinde birşey daha öğrettiler. Aynı zamanda emeği sömürmenin, haram lokmanın, kul hakkına tecavüzün ne kadar kötü bir şey olduğunu da öğrettiler. Onun için ben şahsen bu kardeşlerimizi, kendi çocukları için yer altında rızıklarını temin ederken öldükleri için Allah'ın şehit kullarıyla birlikte haşrolmalarını diliyorum.

Eşlerine, çocuklarına, annelerine, babalarına başsağlığı diliyorum. Ve şunu bilsinler ki ateş sadece Soma'ya, onların evlerine düşmedi. Ateş aynı zamanda ülkemizde yaşayan her insanın kalbine, evine düştü. Bu acıyı milletçe paylaşıyor olmamız en büyük tesellimizdir."

-Cuma hutbesinde değinilecek

Prof. Dr. Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı ekiplerinin vefatların olduğu her ilçede olduğunu hatırlattı.

Cuma hutbesinde emek uğruna, helal lokma uğruna verilen mücadelenin anlatılacağını vurgulayan Görmez, "Yarın sadece Türkiye'de değil, bütün dünyada, Türk cumhuriyetlerinde, Balkanlarda, yurt dışındaki millet varlığımızın olduğu yerlerdeki bütün camilerde bir tek konu var. O da bu kardeşleremizle acıları paylaşmak, onlara dualarımızı iletmek ve Cuma hutbesinde de onların konumunu, onların bu emek uğruna, helal lokma uğruna verdikleri mücadeleyi de ifade etmiş olacağız" diye konuştu.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com