Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
Maden faciası, sendikalar, sivil toplum örgütleri ve öğrenciler tarafından çeşitli kentlerde protesto edildi

ANKARA (AA) - Soma'da yaşanan maden faciası, sendikalar, sivil toplum örgütleri ve öğrenciler tarafından çeşitli kentlerde protesto edildi.

Yozgat'ın Sorgun ilçesinde faaliyet gösteren Yeni Çeltek Kömür İşletmesi ile Yozgat Şeker Fabrikası'nda çalışan işçiler, maden faciasında hayatlarını kaybeden işçiler için bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Kömür işletmesi girişinde toplanan yaklaşık 130 taşeron maden işçisi, hayatını kaybeden işçiler için saygı duruşunda bulundu. Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından işçiler için dua edildi.

Yozgat Şeker Fabrikası'ndaki Şeker-İş Sendikası üyesi 350 işçi de fabrika yemekhanesinde toplanarak maden faciası dolayısıyla bir günlük iş bıraktı.

Emniyet müdürlüğünden Hükümet Konağı'na kadar yürüyen işçiler, buradaki Atatürk Anıtı'na çelenk bırakıp, kömür döktü.

Kaymakam Levent Kılıç da işçilere duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti.

- Kırşehir

Kırşehir'de de sendikalar ve siyasi partilerden oluşan bir grup, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) girişine siyah çelenk bıraktı.

Lise Caddesi'nden SGK binasına yürüyen grup adına açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü Osman Batı, Soma'da yaşanan faciaya tepki gösterdi.

Batı, "284 işçi hayatını kaybetmiştir. Bu bir kaza değil göz göre göre gelen bir işçi cinayetidir" dedi.

- Niğde

Niğde Üniversitesi öğrencilerinden bir grup, kampüs alanında Soma'daki maden faciasını protesto etti.

Grup, kampüs alanında, "Kaza değil katliam, kader değil cinayet", "Aydınlık için karanlığa inenler ölümsüzdür", "Soma'nın ateşi katilleri yakacak" yazılı dövizlerle yürüdü. Grup adına konuşan Mustafa Sait Ağıl, hayatını kaybeden madencileri unutmayacaklarını, kalplerinde yaşatacaklarını söyledi.

Öğrenciler, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nin önündeki alana pankart ve dövizlerinin yanı sıra madenci bareti ve kömür parçaları bıraktı.

Bir süre sessiz oturan öğrenciler, dağıldı.

- Iğdır

Iğdır'da Atatürk Caddesi'nde toplanan bir grup lise, üniversite ile ortaokul öğrencisi ellerinde döviz ve pankartlarla buradan Haydar Aliyev Parkı'nın girişindeki İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi heykelinin önüne kadar yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan İlyas Soyal, Soma'daki maden faciasını protesto etmek amacıyla bir araya geldiklerini belirterek, sabaha kadar oturma eylemi yapacaklarını söyledi.

- Ağrı

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde de Rıza Ertuğrul Eryılmaz Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören bir grup öğrenci, yüzlerini siyaha boyayıp, "iş kazası değil, cinayettir", "madenler çökmesin, işçiler ölmesin", "çizmelerimi çıkarayım mı, sedye kirlenmesin" yazılı pankartlar taşıyarak, bir kilometre uzaklıktaki Belediye Meydanı'na kadar yürüdü.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi Heykeli önünde Soma'daki maden faciasında hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunan grup, oturma eylemi yaptı.

Grup, yapılan basın açıklamasının ardından dağıldı.

- Karabük

Karabük'te, sosyal medya üzerinden örgütlenerek bir araya gelen lise öğrencileri belediye önünde toplanıp, ölen maden işçileri için saygı duruşunda bulundu. 

"Türkiye'de en temiz şey, senin çizmelerin abim", "Gün kömür karası", "Nasılsın diye Sorma" ve "Soma için el ele" yazılı dövizler taşıyan gurup adına basın açıklaması yapan Alptuğ Şayan, hayatlarını kaybeden abileri, amcaları ve kardeşlerini anmak için toplandıklarını söyledi. 

Çeşitli sloganlar atan grup, yaklaşık bir saat süren oturma eyleminin ardından dağıldı.

Öte yandan Yenice Anadolu Lisesi öğrencileri de göçük altında mahsur kalan emekçilerin sağ salim ailelerine kavuşması için dua etti.

- Sakarya

Sakarya Dayanışma ve Kardeşlik Topluluğu (SADAKAT) Soma'da maden kazasında hayatını kaybeden işçiler için Adapazarı Kültür Merkezi (AKM) önünde basın açıklaması yaptı.

Grup adına açıklama yapan Muhammet Duman, Soma'da meydana gelen maden faciasında işçilerin hayatını kaybetmelerinden dolayı üzüldüklerini söyledi.

Soma'da hayatını kaybeden maden işçilerine Allah'tan rahmet, yakınlarına da sabır dilediklerini belirten Duman, madende mahsur kalan işçilerin sağ salim çıkabilmesini ümit ettiklerini, yaralıların sağlığına kavuşmasını dilediklerini kaydetti.

- Isparta

Isparta'da, Halı Sarayı önünde toplanan ve aralarında DİSK, KESK, Eğitim-Sen ile çeşitli sivil toplum kuruluşu üyelerinin bulunduğu grup, sloganlar atarak Kaymakkapı Meydanı'na kadar yürüdü. Burada oturma eylemi yapan grup, maden faciasında ölen işçileri temsilen mum yaktı.

Grup adına basın açıklaması yapan Eğitim-Sen Isparta Şube Başkanı Rıfat Gürbüz, Soma'da hayatını kaybeden işçilerin acısı yüreklerinde yaşadıklarını söyledi. Türkiye'de işçi sınıfın güvencesiz çalıştırılmaya karşı sabrı kalmadığını belirten Gürbüz, "Soma'da yüzlerce işçinin can verdiği katliam bu ülkede biraz vicdanı olan, herkes için bir milat olacaktır" dedi.

Yaklaşık 1 saat süren oturma eyleminin ardından grup dağıldı.

- Muğla

Bodrum, Yatağan, Ortaca, Milas ilçelerinde çeşitli sivil toplum kuruluşları Soma'daki maden faciasını protesto etmek için eylem yaptı.

Bodrum ilçesinde bir grup inşaat işçisi iş çıkışı Soma'daki maden faciasını protesto etmek için baretlerle yürüyüş düzenledi. Bodrum Belediye Meydanı'nda toplanan bir grup ise oturma eylemi yaptı. 

Yatağan ilçesinde de Madenci Heykeli önünde oturma eylemi yapan bir grup daha sonra basın açıklaması yaptı. Grup adına basın açıklamasını okuyan Başak Yaman Arslan, Soma'da meydana gelen maden faciasında gerekli önlemlerin alınmadığını öne sürdü.

Ortaca Cumhuriyet Meydanı'nda toplanan bir grup ise basın açıklaması yaptı. Grup adına basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Ortaca Temsilcisi Nuri Demir, Soma'da yaşanan olayın iş kazası değil, cinayet olduğunu söyledi.

Milasta da Karya Tiyatro Atölyesi sanatçıları tarafından Cumhuriyet Meydanı'nda Soma'da hayatını kaybeden maden işçilerini anmak amacıyla tiyatro gösterisi düzenlendi.

Gruplar, açıklamalarının ardından dağıldı.

- Bilecik

Bilecik ve Bozüyük ilçesinde, Soma'daki maden faciasında yaşamını yitiren işçiler için oturma eylemi ve yürüyüş yapıldı.

Bilecik Şehitler Parkı'nda bir araya gelen Türkiye Gençlik Birliği üyesi bir grup, burada oturma eylemi yaptı. Grup, daha sonra Teyfikbey Caddesi'nde kısa süre yürüyüş yaparak, slogan attı. Tekrar Şehitler Parkı'na gelen grup, oturma eylemine devam etti.

Bozüyük ilçesinde de İşçi Partisi (İP) İl Başkanlığı ile Türkiye Gençlik Birliği üyesi bir grup, maden ocağında yaşanan faciayı protesto etti.

Atatürk Anıt'ında 1 saat saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşı'nı okuyan grup, İsmet İnönü Caddesi'ndeki yürüyüşün ardından tekrar alana geldi. Grup daha sonra dağıldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com