Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
Facia, D-8 Akil Adamlar Grubu’nun İstanbul’daki toplantısında gündem dışı madde olarak görüşüldü

İSTANBUL (AA) - Soma'da yaşanan maden faciası, Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Akil Adamlar Grubu'nun (AAG) İstanbul'daki toplantısında gündem dışı madde olarak görüşüldü.

D-8 Genel Sekreterliği'nden edinilen bilgiye göre, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Türkiye'nin AAG temsilcisi Numan Kurtulmuş'un başkanlığındaki toplantınn basına kapalı celsesinde, üye ülke temsilcileri tek tek söz alarak, Türk tarafına Soma'daki faciayla ilgili taziyelerini iletti. Toplantıda ayrıca faciada hayatını kaybeden işçilerin ruhu için Fatiha suresi okundu.

Toplantıda, Soma'da yaşanan maden faciasının gündem dışı madde konuşuldu. 

Soma'da yaşanan iş kazasının D-8 ülkelerinin iş güvenliğine daha fazla önem vermesi için uyarı niteliğinde olduğunda görüş birliğine varan temsilciler, örgütün bu konuda ortak çalışma başlatmasının yerinde olacağında anlaştı.

Sadece Türkiye'de değil, yakın dönemde Bangladeş ve Nijerya'da da benzeri kazaların yaşandığı hatırlatılan toplantıda, D-8 üyesi ülkelerde iş güvenliği standartlarının gelişmiş ülkelerdeki düzeye çıkarılması, iş güvenliği konusunda tecrübelerin paylaşılması ve bu alandaki tedbirlerin kurumsallaştırılması için çalışma yapılmasının yerinde olacağı konusunda görüş birliğine varıldı.

Bangladeş, Mısır, Endonenzya, Malezya, İran, Pakistan, Nijerya ve Türkiye'nin oluşturduğu D-8'in dönem başkanlığı yıl sonunda yapılacak liderler zirvesiyle Türkiye'ye geçecek. AAG toplantısında alınan kararlar, örgütün liderler zirvesinde tavsiye raporu olarak sunulacak.

Gayrettepe'deki Biz Cevahir Otel'de dün başlayan D-8 Akil Adamlar Grubu toplantısı bugün yapılacak oturumla sona erecek.

- Genel Sekreter Musavi'den taziye mektubu

Öte yandan, D-8 Genel Sekreteri Seyid Ali Muhammed Musavi'nin Soma'daki maden faciası nedeniyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a taziye mektubu gönderdiği öğrenildi.

Mektupta, Yıldız'ın şahsında Türk hükümetine ve halkına başsağlığı dilendi ve D-8'in Türk hükümeti ve halkıyla dayanışma içinde olduğu mesajı verildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com