Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
TRAC Manisa Şube başkanı Bahattin Özer:

MANİSA (AA) - Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Manisa Şube Başkanı Bahattin Özer, Soma'da meydana gelen facianın ardından bölgede kurdukları sistem ile VHF ve UHF'deki frekansları eşleştirerek, unsurların direkt olarak Manisa 112 Komuta Merkezi ile haberleşme sistemine geçtiğini kaydetti.

Özer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olayı ilk duydukları anda 4 kişiden oluşan ekiple afet bölgesine konuşlandıklarını söyledi. 

Afet bölgesindeki UMKE ve AFAD unsurlarının haberleşmesine yardımcı olduklarını kaydeden Özer, unsurların afet bölgesinde kendi aralarında haberleştiklerini ancak bölgenin ağaçlık ve çukur olmasından dolayı Manisa 112 Komuta Merkezi ile görüşemediklerini vurguladı. 

Bölgede konuşlandıktan sonra TRAC Manisa Şubesine ait cihazlar vasıtasıyla Manisa 112 Komuta Merkezi'nin dijital sistemi ile bölgedeki AFAD ve UMKE'nin analog sistem üzerinden haberleşmeyi sağladıklarını anlatan Özer, şöyle konuştu:

''Analog sistem ile bölgedeki unsurların Manisa 112 Komuta Merkezi ile görüşmesini sağladık. Unsurların kendi içlerinde koordinasyonu vardı, bilgi bir kişiden diğer kişiye aktarılarak sağlanması sırasında zaman kaybı yaşanabilirdi. Kurduğumuz sistem ile VHF ve UHF'deki frekansları eşleştirdik ve unsurlar, direkt Manisa 112 Komuta Merkezi ile haberleşme sistemine geçti. Maden bölgesinden çıkarılan yaralıların hastanelere taşınması sırasındaki haberleşmede yaşanabilecek zaman kaybını da engellemiş olduk.''

- ''Kurtarma ve tahliye çalışmalarına destek verdik'' 

Sistemi kurduktan sonra başında beklemek yerine kurtarma çalışmaları sırasında UMKE ve AFAD ekiplerine de yardımcı olduklarını vurgulayan Özer, maden sahasında 2 gün boyunca bölgedeki unsurlara yardımcı olduklarını dile getirdi.

TRAC Manisa şubesinin 50 üyesi olduğunu ifade eden Özer, kamuda atıl durumda olan telsizlerin TRAC merkezlerine verilmesi durumunda, bu cihazların afet durumunda kullanalıbileceğini söyledi. 

TRAC Manisa Şubesi olarak, orman yangınlarında, Van Erciş depreminde, geçtiğimiz hafta Çanakkale'de görev yaptıklarını belirten Özer, afetten 2 gün önce Demirci'de UMKE deprem tatbikatı yaptıklarını sözlerine ekledi. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com