Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
TİM Başkanı Büyükekşi: "Özellikle şehitlerimizin çocuklarına eğitim konusunda 'nasıl yardımcı olabiliriz, neler yapabilirizi' başkanlarımızla oturup görüşmek istiyoruz"

BURSA (AA) - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Soma'daki maden faciasının tüm ulusu derinden sarstığını, ihracatçı camiasının da son derece üzgün olduğunu belirterek, "Özellikle şehitlerimizin çocuklarına eğitim konusunda 'nasıl yardımcı olabiliriz, neler yapabilirizi' başkanlarımızla oturup görüşmek istiyoruz" dedi.

Büyükekşi, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ve TİM işbirliğiyle geleceğin tasarımcılarını ev tekstil sektörüyle buluşturmak amacıyla 4'üncüsü bir süre önce gerçekleştiren "Türkiye Ev Tekstili Tasarım Yarışması"nda ödüle layık görülen eserlerin, Merinos Tekstil ve Sanayi Müzesi'ndeki sergisinin açılışına katıldı.  

Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve UTİB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ile stantları gezerek bilgi alan Büyükekşi, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Büyükekşi, "Soma'daki maden kazası için çeşitli kurumlardan bölgeye yardım sağlanıyor. Siz de ihracatçılar olarak bir destek sağlamayı düşünüyor musunuz?" şeklindeki sorusu üzerine, bu elim kazanın tüm ulusu derinden sarstığını, ihracatçı camiasının da son derece üzgün olduğunu ifade ederek, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifa diledi. 

Soma için yardım kampanyalarının düzenlendiğini ama "bunun nasıl ve ne için" yardım olacağı konusunda bir açıklığın bulunmadığını dile getiren Büyükekşi, şunları kaydetti: 

"Bu bir doğal afet değil, insanların şu anda çok büyük bir acısı var. Bir an önce madende mahsur kalanların özellikle kurtarma çalışmaları bitirilip, daha sonra bir eylem planı çıkması lazım. Ne yapılacak? Bunlara nasıl bir yardım yapılabilecek? Ondan sonra biz bu konuda bir adım atmayı düşünüyoruz ki benim en çok düşündüğüm; herhalde buradaki en büyük katkı özellikle şehitlerimizin çocuklarına eğitim konusunda nasıl yardımcı olabiliriz, neler yapabilirizi biz başkanlarımızla oturup görüşmek istiyoruz. Sadece bir seferlik bir şey değil belki ilkokula gidiyorsa okulu bitirene kadar, ortaokulsa ortaokul, üniversiteyse üniversite, eğitim hayatları boyunca onlara nasıl bir katkıda bulunuruz, ne yapabiliriz, tartışıp görüşüp ona göre bir adım atmak istiyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com