Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasında hayatını kaybedenler için Çorum ve Sinop'taki camilerde hatimler okundu, dualar edildi ve gıyabi cenaze namazı kılındı

ÇORUM (AA) - Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasında hayatını kaybedenler için Çorum ve Sinop'taki camilerde hatimler okundu, dualar edildi ve gıyabi cenaze namazı kılındı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan ve bütün camilerde bugün okunması istenen cuma hutbesi, Soma'daki maden faciasına ayrıldı. Cuma namazı için camilerde saf tutan vatandaşlar, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybedenler için dua etti.

Çorum Müftüsü Mehmet Aşık, namazdan önce Ulucami'deki vaazında, Soma'daki maden ocağında bir facia yaşandığını belirterek, "Kardeşlerimiz rahmeti rahmana kavuştu. Bu şekilde ölen Müslüman kardeşlerimizin dini hükmü şehitlerdir" dedi.

Faciada hayatını kaybedenler için çarşamba günü öğle namazından önce tüm camilerde sela verildiğini ve rahmet okunduğunu ifade eden Aşık, "Türkiye'nin tüm il, ilçe ve köy Kuran kurslarındaki hocalarımız tarafından hatmi şerifler okundu. Çorum il genelinde de 837 hatim okunmuştur, okunmaya da devam edilmektedir. Bu kardeşlerimiz için okunan hatim duasına gönülden amin diyelim" ifadelerini kullandı.

Cuma namazının ardından cami avlusunda, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılındı. Vatandaşların katıldığı gıyabi cenaze namazı sonrasında faciada hayatını kaybeden madenciler için dua edildi.

Ulucami'nin yanı sıra kentteki bazı camilerde de gıyabi cenaze namazları kılındı.

- Sinop

Sinop'ta da Soma'daki maden faciasında ölenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.

Alaaddin Camisi'nde cuma namazının ardından kılınan gıyabi cenaze namazına Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger, İl Genel Meclisi Başkanı Şükrü Gündoğdu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sinop Müftüsü Mustafa Erkan'ın kıldırdığı gıyabi cenaze namazının ardından, yaşamını yitiren, yaralanan ve maden ocağında kurtarılmayı bekleyen maden işçileri için dua edildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com