Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
Osmaniye ve Şanlıurfa'da barınan Suriyeli sığınmacılar, Soma'daki maden kazasının acısına ortak oldu

OSMANİYE/ŞANLIURFA (AA) - Ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan ve Osmaniye ile Şanlıurfa'daki çadır kentlerde barınan Suriyeliler, Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden işçiler için dua etti.

Osmaniye'deki konaklama tesislerinde kalan Suriyeli sığınmacılar, yaşamını yitiren madenciler için cuma namazı sonrası hatim duası yaptı. Çadır kentteki camide okunan cuma hutbesinde, hayatını kaybeden işçilere Allah'tan rahmet dilenerek ailelerinin açısının paylaşıldığı vurgulandı.

Cuma namazı sonrası ise çadır kent sakinleri tarafından 3 gün boyunca okunan Kur'an-ı Kerim için hatim duası yapıldı. Dua sırasında bazı Suriyelilerin göz yaşlarına hakim olamadığı görüldü.

- Çadır kentte taziye çadırı açıldı

Soma'daki kaza duyulur duyulmaz kamp yerinde bir taziye çadırı oluşturan Suriyeliler, vakit namazları sonrası burada bir araya gelerek hayatını kaybeden madenciler için dua edip Kur'an-ı Kerim okudu.

Çadır kentte bulunan 3. mahallenin muhtarı Hanifi Eskideli, AA muhabirine, Soma'daki facianın duyulmasından sonra kampta matem havası yaşandığını ve madencilerin acısına ortak olduklarını söyledi.

Kazada can veren madencilerin ailelerine baş sağlığı dileyen Eskideli, "Türkiye, nasıl kapılarını açıp bizim acılarımızı paylaştıysa, bizde Türk kardeşlerimizin acılarını paylaşıyoruz, sizin acınız bizim de acımızdır" dedi.

- Şanlıurfa

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesindeki çadır kentte kalan Suriyeliler da yaşamını yitiren işçiler için hatim duası yapıp gıyabi cenaze namazı kıldı.

Olayı televizyondan takip ettiklerini ifade eden çadır kent sakinlerinden Bilal Ahmet, yaşanan acılar karşısında çok üzüldüklerini aktardı.

Soma'daki acıyı yüreklerinde hissettiklerini dile getiren Züher Hassan da "Türkiye'nin acısını en iyi biz anlıyoruz. Çünkü yakınlarımızı kaybettik, her gün yüzlerce insan ölüyor Suriye'de. Suriyeli sığınmacılar olarak bizler bu acının ortaklarıyız. Başımız sağ olsun, acımız büyük. Vefat edenlere Allah'tan rahmet diliyoruz" diye konuştu.

Çadır kent din hizmetleri sorumlusu Mustafa Aksoy ise Suriyeli sığınmacıların yaşananlardan üzüntü duyduklarını anlattı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com