Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
İSTANBUL (AA) - Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, Yönetim Kurulu, sektör kurulu üyeleri ve şube başkanlarından oluşan bir heyetle Soma’da temaslarda...

İSTANBUL (AA) - Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, Yönetim Kurulu, sektör kurulu üyeleri ve şube başkanlarından oluşan bir heyetle Soma’da temaslarda bulundu. 

MÜSİAD'dan yapılan açıklamaya göre, Soma’da meydana gelen maden kazasının ardından yaşanan süreci yakından takip etmek ve yapılabilecekleri görmek amacıyla bölgeye giden Olpak başkanlığındaki MÜSİAD heyeti, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslamoğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile görüştü. MÜSİAD heyeti, bu görüşmenin ardından olay yerine gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile tesislerde bir dizi incelemelerde bulundu.

Olpak, görüşmeler ve incelemeler sonrası yaptığı açıklamada, yaşanan bu olaydan alınacak birçok dersler olduğunu, şu an öncelikle içerideki işçilerin dışarı çıkartılması gerektiğini vurguladı. Olpak, "Bu süreç içinde geride kalanların acılarının da hızlı bir şekilde sarılması gerekmektedir. Bunu yaparken de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile koordineli bir çalışma içinde olmak lazım. MÜSİAD olarak yapacaklarımız konusunda bu doğrultuda hareket etmeyi planlıyoruz" değerlendirmesini yaptı.

 

- "Araştırmaların sağlıklı bir şekilde yapılıp sonuçlandırılmasını arzuluyoruz"

 

Kurtarma çalışmalarının tamamlanmasından sonra hem adli hem de idari soruşturmanın, devlet yetkililerin de belirttiği üzere biran önce başlatılması gerektiğini söyleyen Olpak, şunları kaydetti:

"İhmal varsa bu ihmalin sebepleri ve sonuçları araştırılmalı, suçu olan varsa sorumluların da cezalandırılması gerekir. Bu hadiseden ders alarak, devlet veya özel sektör ayırımı yapmadan, üzerimize düşen ne tür ek tedbirler veya çalışmalar varsa onları hızla yapmalı, yeni acılara meydan vermemek için elden gelen tüm gayreti ortay koymalıyız. Bizim açımızdan konuya ilişkin resmi çalışmalar, bilirkişi raporları hazırlamadan konuşmak spekülasyondan öteye geçmez. Bu çalışmaların, araştırmaların sağlıklı bir şekilde yapılıp sonuçlandırılması bizim arzumuzdur."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com