Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
İşletmeci firma yetkililerinin basın toplantısı (4)

MANİSA (AA) - Soma Holding İnsan Kaynakları Müdürü Celalettin Gökaşan işçilerin madene manyetik kartla giriş yaptığını, o gün çalışan 787 kişi bulunduğu bilgisinin net olduğunu dile getirdi.

Maden faciasının meydana geldiği işletmenin yöneticilerinin düzenlediği basın toplantısında konuşan Gökaşan, madene işçilerin manyetik kartla giriş yaptığını bildirdi. Buna dayanarak madende olay günü çalışan 787 kişi olduğu bilgisinin net olduğunu ifade eden Gökaşan, bunların bir bölümünün kendi imkanlarıyla ocağı terk ettiğini, bir bölümünün kurtarma ekiplerince çıkarıldığını, 284 işçinin de cansız bedenine ulaşıldığı bilgisini verdi.

 

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan, ihmal olup olmadığına yönelik soru üzerine "Arkadaşlarım ihmal var dese de yok dese de benim için önemli olan yapılacak incelemedir" dedi.

Gürkan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve bakanlardan tepki olup olmadığıyla ilgili soruya da "Hükümetten tepki yok, çok bitik vaziyette olduğumuz için geçmiş olsun dediler hepsi bu" yanıtını verdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile daha önce görüşmediğini kaydeden Gürkan, ilk kez toplantı odasında bir araya geldiklerini anlattı. 

İşçilerin nasıl bir sosyal düzen içerisinde, nerede yaşadı bilmediğini, madende kazada hayatını kaybetmiş ya da sakat kalmış insanlara hep yardım ettiğini bildiren Gürkan, "İstanbul'a işçilerin aile ve çocuklarının geleceğiyle ilgili, kanuni hakların dışında da, bu arkadaşların sürekli ihtiyaçlarının karşılanması için talimat verdim. Çocuklarının tahsillerini sürekli karşılayabilmek için vakıf kurulacak. Hepsini bir sitede toplayıp gerekli konutları ve çocuklarının eğitimi sağlamak mümkün olabilir" diye konuştu. 

Maden ocağının genel müdürü Ramazan Doğru da savcılığa ifade verip vermedikleri sorusunu "Mutlaka savcılığa ifade vereceğiz, içeride 18 arkadaşımız var" diye cevapladı. 

Doğru, gazetecilerin sorusu üzerine eşinin Manisa'da AK Parti'den belediye meclis üyesi olduğunu ifade etti. 

İşletme müdürü Akın Çelik ise dumanın çok kısa sürede yayıldığını, işçilerin 5 dakika içinde dumandan etkilendiğini ve kaçış noktasında ilerleyemez hale geldiğini belirtti. 

Yaşam odasının bulunması gereken yerde 5 can kaybı yaşandığını ifade eden Çelik, işçilerin doğal bir refleksle madenden çıkmaya çalıştığını kaydederek "Ben de bir yerde kalacağıma yer üstüne çıkardım" diye konuştu. 

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com