Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
Bakan Yıldız ve Çelik, gazetecilere açıklamada bulundu (1)

MANİSA (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Tehlikeli ve risk teşkil etmeyen bölümlere, arama ve kurtarma faaliyetlerinin bulunmadığı yerlere savcılık ve bilirkişi girmiştir. 3 iş müfettişi, 4 bilirkişi, 2 de savcı bulunmaktadır" dedi.

Soma'daki maden ocağına gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile görüşme yaptıktan sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Taner Yıldız, madendeki yangının önemli ölçüde söndürüldüğünü ve karbonmonoksit oranının belli bir orana düştüğünü belirtti. 

Kurtarma ekibinin daha rahat çalışmaya başladığını dile getiren Taner Yıldız, madende kalan işçilere ulaşmak için çalışmaların yoğun şekilde sürdüğünü ifade ederek "Madendeki işçi kardeşlerimize bugün ulaşacağımız kanaatindeyim" dedi.

Madende kalan işçi sayısıyla ilgili rakamların maniple edildiğine dikkati çeken Yıldız şunları söyledi:

"İçeride daha 100'lerce işçi kardeşlerimizin olduğunu söyleyenler var. Bunu kesin bir dille söyleyerek rakamları veriyorum. 787 işçiyle başlayan bu kazada 485 işçi kurtuldu, 284 işçimiz hayatını kaybetti. Bunları çıkardığımızda 18 işçimiz kalıyor. Geriye belki 17 belki 18 kişi kaldı. Hayatlarını kaybeden 284 işçimizden 282'si ailelerine teslim edildi. En son bir DNA raporu daha geldi, bu işçimizi de ailesine teslim ediyoruz. Şu ana kadar 284 işçimizden bir tanesini ailesine teslim edilmemiş olarak bu saati tamamlıyoruz. 17-18 civarında işçi kardeşimizi kurtarmakla meşgulüz. İçeride yüzlerce işçi bulunduğu iddialarını katiyen yalanlıyorum." 

Bakan Yıldız, hastanede ağır olmamakla beraber 3 işçinin kontrol amaçlı bulunduğunu, kesin ve net isimleri vermek için bu tarihi beklediklerini bildirdi. AFAD'ın internet sitesinde hayatını kaybeden işçilerin isim listesinin bulunduğunu bildiren Yıldız, "Hangi ildeler ise o illerin ister iktidar, ister muhalefet partileri olsun hiç fark etmez, çünkü bu bizim ortak acımız, Edirne'den Karsa, Sinop'tan Hatay'a 77 milyon yaralının bulunduğu bir hadiseden bahsediyoruz, o milletvekilerimizin danışmanlarına ve kendi mail adreslerine bu isimler gönderilecek. Bu konuda CHP'den Şafak hanımın ve bir çok milletvekili arkadaşlarımızın talepleri vardı. Biz de bunu değerlendirmiş olduk" diye konuştu. 

Ocağın tehlike ve risk teşkil etmeyen bölümlerine, işçi kurtarma ve arama faaliyetlerin bulunmadığı bölümlere savcılık ve bilir kişi heyetinin girdiğini belirten Yıldız, heyette 3 iş müfettişi, 4 bilirkişi, 2 de savcı bulunmaktadır. Dediğim gibi kontrollü olmak kaydıyla ocağın her tarafında bulunmamak kaydıyla böyle bir işlem başladı. Kazanın olduğu tarih itibariyle idari ve adli soruşturma başlatıldığını söylemiştim" dedi.

Bölgeye otobüslerle bazı sivil toplum kuruluşu üyelerinin gelmek istediğini belirten Taner Yıldız, şöyle devam etti:

"Hayat kurtarmayla alakalı faaliyetlerin bulunduğu bir yerde nümayiş yapamayız. Geleneklerimize, göreneklerimize, yetiştirme tarzımıza da hayatını kaybetmiş işçilerimizin defnedilmeden önce bu kadar nümayişe, yetiştirilme tarzına da aykırı buluyorum, ölüye yapılan saygısızlık olarak görüyorum."

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com