Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
Bakan Yıldız ve Çelik, gazetecilere açıklamada bulundu (3)

MANİSA (AA) - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye'nin Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 155, 161 ve 187 sayılı iş sağlığı güvenliği ile ilgili sözleşmelerini onay hatırlatarak, "Dünyada 176 no'lu sözleşmeyi imzalayan ülke sayısı 28. Dünya ülkeleri imzalamış da Türkiye imzalamamış anlayışı doğru değil. 176 ile ilgili çalışmaları kısa sürede sonuçlandırcağız" dedi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'la birlikte basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Çelik, ihmal ve soruşturmayla ilgili yöneltilen soru üzerine, olayın bütün şeffaflığıyla ortaya çıkarılacağı bildirdi. 

Bakan Yıldız ise "Bu olaya hem dünya hem de ahiret açısından baktığımızda bu kadar işçi kardeşimizin vebalini kimsenin alma durumu yoktur. Kimin ihmali varsa ister özel, ister kamu fark etmez, ortaya çıkarmamız gerekiyor" dedi. 

 

- Yaşam odaları mevzuatta yok

Madendeki yaşam odalarıyla ilgili bir soru üzerine mevzuatta ilk yardım ve kurtarma odalarının bulunduğunu ve bunların denetlendiğini söyleyen Bakan Çelik, bu odaların yaşanabilecek kazalara karşı önemli işlevler gördüğünü bildirdi. "Yaşam odaları"nın ise mevzuatta olmadığını kaydeden Çelik, "Biz Uluslararası Çalışma Örgütü'nün (ILO) 155, 161 ve 187 sayılı iş sağlığı güvenliği ile ilgili sözleşmelerini onaylamış bir ülkeyiz. 176 no'lu sözleşmeyle ilgili ise henüz çalışmalar sürüyor, belli bir süreye ihtiyaç var. İlgili kurumlarda bilgi ve görüş aldıktan sonra yüzce Meclise onu da sevk edeceğiz. Dünyada 176 no'lu sözleşmeyi imzalayan ülke sayısı 28. Dünya ülkeleri imzalamış da Türkiye imzalamamış anlayışı doğru değil. 176 ile ilgili çalışmaları kısa sürede sonuçlandıracağız. Kurtarma odalarıyla ilgili teknoloji ve bizim şu anki madenlerimizin durumuyla değerlendirilebilir" ifadesini kullandı.

Yaşam odalarını zorunlu olacak mı sorusuna Faruk Çelik, "Buradan çıkar çıkmaz herkesin söyleyecekleri ve hepimizin yapacakları var. Bu konular üçlü danışma meclisinde tartışılmadı değil. 5 yılda büyük bir mücadele sonucunda ancak taraflarla uzlaşarak getirebiliyorsunuz. Ama bugün de herkese ibret olmuş bu acı tablo karşısında yapılan o 5 yıllık mücadeledeki değerlendirmelerin ne kadar anlamsız olduğu da ortaya çıkmıştır. Onun için çok net cevap veriyorum. Türkiye bu konuda alması gereken önemli adımları attı, ama yeterli olmayan ve atılması gereken bütün adımları atacağız" yanıtını verdi.

 

- Doğruları, gerçekleri ortaya çıkarmak bir vebaldir

Yangının çıkışı konusunda henüz tespit yapılmadığını bildiren Taner Yıldız ise, teknik denetimciler, müfettişlerin gerekli çalışmayı yürüteceğini, ama şu anki öncelikli gündemin işçilerin çıkarılması olduğunu söyledi. Bu çalışmanın tamamlanmasının ardından adli ve idari soruşturmalara başlanacağı bilgisini veren Yıldız,  şöyle devam etti:

"Israrla aynı cümleyi bir kez daha tekrar edeceğim; bu bir vebaldir. Doğruları gerçekleri ortaya çıkartmamak bir vebaldir, bu vebale kimse katlanmaz. Bizim yetişme tarzımız, geleneklerimiz, göreneklerimiz, öğrendiklerimiz bize bunu söylüyor. Israrla bunu söylüyor olmamıza rağmen 'acaba bir şey karartılacak mıdır', 'içeride acaba 150 kişi daha var mıdır' cümlelerini ben artık samimi bulmuyorum, kasıtlı buluyorum. Biz şu ana kadar gerçekleri yönetmeye çalışıyoruz, ama bazı algıları yönetmek zorunda kalışımızı da buradaki işçi kardeşlerimize yapılan haksızlık olarak görüyorum. Biz işçimizle uğraşıyoruz."  

(Bitti)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com