Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
Milli Eğitim Bakanı Avcı:

ANKARA (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, maden faciasının yaşandığı Manisa'nın Soma ilçesindeki çocukların ciddi bir travma tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğunu belirterek, "Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Ve Rehberlik Genel Müdürlüğü olarak bölgedeki çocuklarımızın öncelikle psikososyal takviyesi için 70 uzman rehberimizi görevlendirdik" dedi.

Bakan Avcı, Gazi Üniversitesi Mimar Kemaleddin Konferans Salonu'nda düzenlenen UNESCO Türkiye Milli Komisyonu 26. Dönem Genel Kurulu'na katıldı.

Avcı, Genel Kurula verilen arada basın mensuplarının Soma'daki maden faciasına ilişkin soruları üzerine hayatının kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar diledi.

Ailelere ve millete başsağlığı dileklerini ileten Avcı, "Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz de karınca kararınca elimizden geleni yapmaya çalıştık, çalışıyoruz. Milli Eğitim Vakfımız, biliyorsunuz hayatını kaybeden kardeşlerimizin eğitim gören çocukları için her kademede ilkokuldan üniversiteye kadar burs vaadini açıkladı. Onun dışında başka kurumlarımızda, özellikle eğitim gören şehit yakınları için katkıda bulunacaklarını açıkladılar" dedi.

Çocuklarının eğitimine gösterilen duyarlılıktan dolayı herkese teşekkür eden Avcı, "Soma'daki çocuklar, ciddi bir travma tehlikesi ile karşı karşıyalar. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Ve Rehberlik Genel Müdürlüğü olarak bölgedeki çocuklarımızın öncelikle psikososyal takviyesi için 70 uzman rehberimizi görevlendirdik. Bunlar sahada çalışmaya başladılar" diye konuştu.

Bakan Avcı, okullardaki öğretmenlere de bu koşullarda nasıl davranmaları gerektiği konusunda ayrıca bilgilendirme yapıldığını belirtti.

Bir soru üzerine Avcı, bölgeye bir ziyaret planı olmadığını belirterek, gerçekten yapacak bir işi olmayan kişi ve kurumların bölgede yığılmasının muhtemel sakıncalarını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da ifade ettiğini söyledi.

Avcı, ekiplerin çalışmalarını zorlaştıracak ziyaretlerden kaçınmak gerektiğini ifade etti. 

-"Bir an önce hayatın akışına uygun, programlara sizin de dönmenizde yarar var"

Bakan Avcı’nın, basın mensuplarına "UNESCO Genel Kurulu ile ilgili bir şey sormayacak mısınız? Burada UNESCO Genel Kurulu yapıyoruz" demesi üzerine gazeteciler "gündemden dolayı" diye cevap verdi. 

Bunun üzerine Bakan Avcı, "Bu tür toplumsal terapi için hayatın akışının bir an önce normale dönmesinin önemi var. Bunun için bence bu tür şeyleri atlamayın. Sadece bu konuya odaklanmak aynı zamanda toplumsal terapi bakımından da gecikmelere neden olabilir. Bir an önce hayatın akışına uygun, programlara sizin de dönmenizde yarar var" dedi.

Türkiye’nin, son UNESCO Genel Konferansı'nda, UNESCO tarihinde pek rastlanmayan bir oyla, Kültürel Mirasın Korunması Komitesine üye seçildiğini anımsattı.

Bakan Avcı, önümüzdeki dönemde Türkiye’nin UNESCO Yürütme Kurulu'na aday olacağını kaydetti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com