Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şahin:

KARABÜK (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasına ilişkin, savcılığın olayın meydana gelmesinde hatası ve ihmali bulunanları değerlendirdiğini belirterek, "15 gün önce komisyon kurulmuş olsaydı, bu olay meydana gelmezdi' şeklindeki ifadenin hiçbir tutarlılığı yoktur. Kaldı ki böyle bir komisyon, 2012 yılında kuruldu, tespitlerini yaptı" dedi.

Ovacık Spor Lisesi'nde düzenlenen spor malzemesi dağıtım törenine katılan Şahin, bir süre öğrencilerle sohbet etti, daha sonra sonra malzeme verdi.

Kıyafetleri teslim alan öğrencilerden Safiye Usta, kendilerinin yeterince malzemesi olduğunu, bunları Soma'daki maden faciasında hayatını kaybeden işçilerin çocuklarına göndermek istediklerini belirtmesi, duygulu anlar yaşanmasına neden oldu. 

Usta'yı tebrik ederek yardımların Manisa'ya ulaştırılması talimatını veren Şahin, burada yaptığı konuşmada, gösterilen duyarlılığın millet bilincinden kaynaklandığın söyledi.

"İnsanımızın yüreğindeki insan sevgisi, bu farklı medeniyet anlayışı, bizi büyük yapıyor " diyen Şahin, "Bu olay sebebiyle de tüm halkımız seferber oldu. Orada ölenleri kendi kardeşleri, çocukları, abileri olarak bildi. Bunun en güzel örneklerinden birini şu anda Ovacık Spor Lisesi öğrencilerimizden görmek, bizi son derece mutlu etti" şeklinde konuştu. 

Törenin ardından gazetecilerin Soma'daki maden faciasına ilişkin sorularını yanıtlayan Şahin, yaşam odalarıyla ilgili sual üzerine şöyle konuştu:

"Bizde yaşam odaları yapmaya mani hüküm yok ama zorunlu değil. Bu konuda büyük tecrübeler yaşamış ülkelerde maden ocaklarında bu yaşam odalarını yapmak mecburidir. Soma’daki maden ocağını işleten kuruluşun başkanı daha önce yapmış olduğu açıklamada, 'biz 500 kişilik yaşam odası yaptık' demişti ama bunun gerçek olmadığı dün ortaya çıktı. Tabii bu olaydan hareketle daha ne gibi yeni tedbirler almalıyız ki bu tür olaylarla, kazalarla tekrar karşılaşmayalım. Mutlaka bu bağlamda bu yaşam odalarının zorunlu hale getirilmesi konuşulacak ve tartışılacaktır."

-  İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası'nı 2012'de çıkarttıklarını hatırlatan Şahin, "Maden sektörünün sorunlarıyla alakalı benim Meclis başkanı bulunduğum dönemde 2010 yılında araştırma komisyonu kurulmuştu. Bu komisyon, çok kıymetli bir rapor hazırladı. Nitekim bu olayın meydana geldiği Soma’daki maden ocağında da milletvekili arkadaşlarımız çalışma yaptı. Oradaki izlenimlerini, önerilerini bu rapora yansıttı. Biz 2012 yılında bu yasayı hazırlarken bu raporlardan da yararlandık" sözlerine yer verdi.

Şahin, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Bunu şunun için söylüyorum. Bu yılın 28 Nisan’ında da Mecliste yine maden sektörünün sorunlarıyla ilgili araştırma önergesi verilmişti. AK Parti olarak buna ret oyu kullanmıştık. 'Bu komisyon kurulsaydı bu olay meydana gelmezdi' diye bir değerlendirmede bulunuyorlar. '15 gün önce komisyon kurulmuş olsaydı, bu olay meydana gelmezdi' şeklindeki ifadenin hiçbir tutarlılığı yoktur .Kaldı ki böyle bir komisyon 2012 yılında kuruldu, tespitlerini yaptı. Aşağı yukarı kurulsaydı aynı sonuçlara varacaktı. Bu, sadece siyasi tavırdır. O bakımdan ciddiye alınacak bir husus değildir."

Bu kazadan alınacak pek çok ders olduğunu vurgulayan Şahin, "Savcılık soruşturuyor. Bu olayın meydana gelmesinde kimlerin hatası, ihmali var, bunlar değerlendiriliyor. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri de farklı yönden olayı inceliyor. Mutlaka bunun sonucunda bir işlem yapılacaktır. Belki bazı kişilerle ilgili dava açılacaktır. 'Bu ocağı çalıştıranların sorumluluğu var mı, yok mu?' diye de bi takım değerlendirmeler ortaya konulacaktır" şeklinde konuştu.

- Gelişmiş ülkelerdeki maden kazaları

Şahin, gelişmiş ülkelerin madencilik sektöründe ölümleri en aza indirmenin tedbirlerini büyük ölçüde aldığını dile getirdi.

Eksikler varsa kendilerinin de en kısa sürede tamamlaması gerektiğine dikkati çeken Şahin, "2012 yılında çıkan yasa bu konuda önemli adım atmıştır ancak uygulamada birtakım aksaklıklar olabilir, yeni bir yasadır. Hem bu eksikleri gidermeliyiz hem de yeni ihtiyaçları bu yasaya yeni ilaveler yapmak suretiyle karşılamalıyız" değerlendirmesinde bulundu.

- Cumhurbaşkanlığı seçimi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin cumhurbaşkanlığı seçimi için ortak çatı adayı tespitiyle ilgili temas ve görüşmelerine, eski cumhurbaşkanlarını ziyaret ederek başladığının hatırlatılması üzerine Şahin, şunları kaydetti:

"Soma'daki maden kazası nedeniyle siyaset doğal olarak geri plana itildi. Böyle de olması lazım çünkü büyük bir matem içindeyiz. AK Parti olarak cumhurbaşkanı adayımız henüz netleşmedi. Bu konuda istişare çalışmaları devam ediyor. Asıl önemli olan vatandaşlarımızın ne düşündüğüdür. En önemlisi halk, sokaktaki vatandaş ne düşünüyor. Bu konuyla ilgili de çok geniş kamuoyu araştırması yaptırdık. Bunun sonuçlarını bekliyoruz. Bu sonuçlar geldikten sonra da değerlendirme yapacağız." 

"Cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefet de bir veya birden fazla adayla halkın karşısına çıkacak. Bu, onların da görevidir" diyen Şahin, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Kendilerinin nasıl aday tespiti yapacakları tamamen kendi takdirleridir. Sayın Bahçeli’nin eski cumhurbaşkanlarımızdan Sayın Demirel’i ziyaret ettiği ve bundan sonra başka ziyaretleri de olacağı kamuoyuna intikal etti. Bu, onların takdiridir. Kendi adayımızı belirlemeye çalışıyoruz. Onlar da kendi aday veya adaylarını belirlemeye çalışıyor. Kararı sandıkta 10 Ağustos’ta milletimiz verecektir."

Şahin, daha sonra Ovacık Kaymakamı Bahattin Çelik, Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Dursun ve daire amirleri ile köy ziyaretlerinde bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com