Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kapusuz:

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, gazeteci-yazar Yılmaz Özdil'in bir televizyon programında Soma'daki maden faciasıyla ilgili yaptığı değerlendirmeye ilişkin, "İşçilerin, siyasi tercihlerinden dolayı ölmeyi hak ettiklerini düşünen bu zihniyet, faşist kafanın ürünüdür" ifadesini kullandı.

Kapusuz, yazılı açıklamasında, Özdil'in Soma'daki işçiler için "AK Parti'ye destek verdikleri için müstahaklar" ifadesini kullandığını belirtti.

"İnsaf, vicdan, merhamet, ahlak, insan sevgisi ve akıldan zerre nasibini almış bir kişi bu ifadeleri kullanmaz" değerlendirmesinde bulunan Kapusuz, şöyle devam etti:

"Vefat eden işçilerimize 'müstahaklar' diyecek kadar gözlerini kin ve nefret bürümüş bunların. Böyle yaslı bir günde çoğu muhalefet partisi milletvekili bile siyasi söylemlerden kaçınırken, bu Hürriyet yazarı bırakın siyasi söylemi, siyasi nefret söyleminde bulunmuş. Bilinçaltlarında, önce AK Parti'ye, sonra da ona oy veren millete karşı öyle bir kin besliyorlar ki 299 madencinin öldüğü bir kazada bile bu kini kusuyorlar.

İşçilerin, siyasi tercihlerinden dolayı ölmeyi hak ettiklerini düşünen bu zihniyet, faşist kafanın ürünüdür. Bunlar kendilerinden farklı düşünenlere  tahammül göstermez. Bu kafa 1940'ların nasyonal sosyalist kafasıdır. Kendilerini memleketin asıl sahibi ve 1. sınıf vatandaş, diğerlerini parya olarak gören zihniyettir. Bu zihniyet bitti sanıyorduk ama 21. yüzyılda seçkinci azınlık bir zümre tarafından tekrar hortladı. Sözün özü, Yılmaz Özdil gibiler Hürriyet'e ne kadar da müstahak."

-"Maden şirketinin ihmali varsa gözünün yaşına bakılmayacak"

İşçilerin ve ailelerin acısını, feryadını yüreğinde hissettiğini vurgulayan Kapusuz, bu kazada kimin sorumluluğu ve ihmali varsa en ağır şekilde cezalandırılması, bundan sonra böyle büyük acıların yaşanmaması için bu yaptırımların kesinlikle uygulanması gerektiğini bildirdi.

Kazayla ilgili adli ve idari soruşturmaların başlatıldığını belirten Kapusuz, tahkikatlar bittikten sonra bu acı hadisenin tüm detaylarının ortaya çıkacağını kaydetti. Kapusuz, "Maden şirketinin ihmali varsa gözünün yaşına bakılmayacaktır" ifadesini kullandı.

Mecliste konunun araştırılması için önerge verdiklerini anımsatan Kapusuz, kazanın her açıdan inceleneceğini, bu incelemenin şeffaf olacağını, halkın kafasında hiçbir soru işareti kalmayacağına inandığını belirtti.

"Bu işin sorumlularının kim olduğunun önemi yok. İster şirket yetkilileri, ister kamu görevlileri, ucu kime giderse gitsin hukuk önünde hesap verirler" değerlendirmesinde bulunan Kapusuz, mevzuatta eksiklik varsa bunun da giderileceğini, gerekirse yasal değişikliklerin yapılacağını ve işçi güvenliğiyle ilgili standartların, maliyeti ne olursa olsun, en üst seviyeye çıkarılacağını ifade etti.

Vefat eden işçilerin ailelerinin devlete ve millete emanet olduğunu ifade eden Kapusuz, ailelere gereken tüm yardım ve imkanların sağlanacağını kaydetti. Kapusuz, ailelerin acısını hiç bir şeyin dindirmeyeceğini ancak devletin şefkatli elinin onlara uzanacağını kaydetti.

-"Kandan ve ölümden beslenen zihniyet, her acı hadiseden nemalanmaya çalışıyor"

Kapusuz, olaya ilişkin protestoları da şöyle değerlendirdi:

"Acılı ailelerin tepkilerine her zaman saygımız var ama bu ölümleri siyasi araç olarak kullanan provokatörlere de fırsat vermemeliyiz. Bu provokatörler bu tip olaylara üzülmüyor, seviniyor. Zira bunlar bu hadiseleri kaos için bahane olarak görüyor. Kandan ve ölümden beslenen bu zihniyet, her acı hadiseden nemalanmaya çalışıyor. Böyle büyük bir acıyı sokak olayları için bahane olarak kullanmak fevkalade yanlış ve kabul edilemez bir durumdur.

Bunların medyadaki uzantıları da bu süreçte boş durmadı. '15 yaşında çocukları kaçak çalıştırmışlar' ve 'Madende binlerce kişi öldü, gizliyorlar' gibi yalan haberleri yayarak halkı galeyana getirmeye çalıştılar. Oysa Enerji Bakanı, olayın ilk saatlerinden itibaren sürekli halkı doğru bilgilendirdi. Fakat buna rağmen asılsız haberleri yayan medya kuruluşları oldu. Gerçekten yazık. Endişe içinde bekleyen aileleri düşünmeden sorumsuz yayın yapanların tek bir amaçları vardı, siyasi düşmanlıkla olayı istismar edip hükümeti köşeye sıkıştırmak."

-"CHP'nin 'Bu acı üzerinden siyaset yapmayacağız' söylemi sözde kaldı

CHP'nin bu süreçte çelişkili tutum takındığını ifade eden Kapusuz, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Bu süreçte siyaset yapmayacağız" dediğini ancak parti sözcüleri Gürsel Tekin'in "Hükümet istifa" diye söze başladığını belirtti. Kapusuz, CHP'nin "Bu acı üzerinden siyaset yapmayacağız" söyleminin sadece sözde kaldığını, uygulamaya yansımadığını kaydetti.

Sendikacılığı "1 Mayıs'ta molotof atmak ve dükkanları yağmalamak" olarak gören sol sendikaların ise bugüne kadar yaptıkları işi yine sürdürdüklerini belirten Kapusuz, "Bu sol sendikaların işçi haklarıyla uzaktan yakından alakası olmadığı bu olaylardaki tutumlarıyla bir kez daha ortaya çıktı" görüşünü bildirdi.

Kapusuz, 299 işçinin yaşamını yitirdiği ortak acıda bile ayrışma ve düşmanlık tohumları ekmeye çalışanlar bulunduğunu ancak ülke genelinde milletin, Soma'daki kardeşlerinin acısını paylaştığını kaydetti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com