Soma'daki maden faciası

Somadaki maden faciası
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, maden faciasına 14 kurban veren İzmir'in Kınık ilçesine bağlı Köseler köyüne taziye ziyaretinde bulundu

İZMİR (AA) - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasında 14 kurban veren Kınık ilçesine bağlı Köseler köyüne taziye ziyaretinde bulundu.

Çelik, beraberindeki İzmir Valisi Mustafa Toprak ve protokol üyeleriyle birlikte ilk olarak faciada iki oğlunu da kaybeden Ali Gezgin'e taziye ziyaretinde bulundu.

Üçü kız ikisi erkek olmak üzere 5 çocuk sahibi olan, oğulları Şerif, Murat Gezgin'in ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getiren baba Gezgin'e Bakan Çelik moral verdi. Büyük bir facianın yaşandığını belirten Çelik, bu olay sonrasında gerek yurt dışında gerekse yurt içindeki herkesin ayağa kalktığını, destek olduğunu ifade etti.

Çelik, Şerif Gezgin'in 3 yaşındaki oğlu Ali Gezgin'i de kucağına alarak sevdi, sağlık sorununun çözülmesini istedi.

Bakan Çelik, daha sonra oğlu Muhsin Taş'ı kaybeden baba Halil İbrahim Taş’ı evinde ziyaret ederek taziyede bulundu.

Burada 11 yıldır madenci olduğunu belirten bir köylü, denetlemelerin yer altında değil yer üstünde yapıldığını iddia ederek, Bakan Çelik’ten denetlemelerin daha sıkı yapılmasını istedi.

-Babasına yazdığı şiir herkesi ağlattı

Bakan Çelik'in maden faciasında hayatını kaybeden Mehmet Yetim ve Evren Sarı'nın yakınlarına yaptığı taziye ziyaretinde ise duygu dolu anlar yaşandı.

Evren Sarı'nın 7 yaşındaki kızı Şennur Sarı, rüyasında gördüğü babasına yazdığı şiiri okumasıyla Bakan Çelik'e duygusal anlar yaşarken birçok protokol üyesi ise gözyaşına engel olamadı.

Masanın üstüne çıkarak Bakan Çelik ve beraberindekilere babasına yazdığı şiiri okuyan Şennur Sarı'nın “Canım babacığım seni çok seviyorum, orada mutlu mesut yaşayacaksın, biliyorum sen cennette yatıyorsun. Biz sana hergün bakmaya geleceğiz. Biz seni görmeye gelemiyoruz ama fotoğraflardan bakacağız. Sen de üzülme tamam mı babacığım. Küçük yaz demiştin ya yazıyorum babacığım. Seni çok seviyorum. İyi uyu tamam mı. Canım babacığım toprağın bol, adın şen olsun” dizeleri, ortamdaki birçok kişinin ağlamasına neden oldu.

Sarı'nın şiirini yazdığı kağıdın üstüne telefon numarasını yazan Bakan Çelik, her hafta perşembe günü kendisini aramasını istedi.

-"Babam öldü"

Madendeki faciada hayatını kaybedenlerden Nihat Kayrak'ın yakınlarını da ziyaret eden Bakan Çelik, Kayrak’ın küçük kızını kucağına alarak sevdi. "Baban nereye gitti" diyen soran Bakan Çelik'e küçük kız, "babam öldü" yanıtını verdi.

Kardeşi Selahattin Bilir'i kaybeden Mustafa Ali Bilir de taziye ziyaretinde, tedbirlerin zamanında alınmış olması halinde bu tür bir facianın yaşanmayacağını, yaşanan her felaketin ardından her iktidar döneminde "gözünün yaşına bakmayacağız" tarzında açıklamaların yapıldığını ancak hiçbir şey yapılmadığını savundu.

Bilir, herşey olup bittikten sonra birşey yapmanın bir anlam taşımadığını, maden şirketinin söylediğinin aksine birçok kişinin taşeron olarak çalıştığını öne sürdü.

Soma'daki facianın Türkiye'nin kalbini yaktığını, 76 milyon insanın kalbinin buradaki insanlar için attığını belirten Bakan Çelik, "Üzerimize düşeni yapacağız, bunu göreceksiniz" dedi.

-Kınık'ta 49 maden şehidi

İzmir Valisi Mustafa Toprak, Soma ilçesine yakın olan İzmir'in Bergama ve Kınık ilçelerinden birçok kişinin madenlerde çalıştığını belirtti.

Toprak, yaşanan maden faciasında Kınık'tan 49, Bergama'dan ise 12 maden işçisinin hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com